Ekonomski analitičar Vasilije Kostić ocijenio je da Crna Gora nema razloga za zabrinutost da bi zbog grčke krize mogao biti ugrožen euro kao valuta.
- Opasnosti za valutu euro, o kojima govore zapadni političari, ne odnose se na Crnu Goru. Male i otvorene ekonomije, kakva je crnogorska, imaju prednosti zbog svoje veličine i prilagodljivosti. Tako da problemi koji se mogu javiti u privrednojoj sferi malih ekonomija, nijesu dramatični kao u velikim- poput Grčke, rekao je Kostić u razgovoru za za Portal Analitika.
Kostić sugeriše crnogorskoj Vladi, da kao odgovor na krizu nastavi sa stabilizacijom makroekonomskih pokazatelja i da strategijski, konačno, koncipira model svog razvoja.
- Crna Gora mora konačno da restrukturira svoju visoko uvozno zavisnu ekonomiju koja je osjetljiva na strane uticaje. Moramo da razvijamo preduzetništvo, mali i srednji biznis, naročito visoko tehnološka preduzeća izvozno orijentisana, istakao je Kostić uz napomenu da velike investicije koje se najavljuju daju pozitivne efekte samo na duži rok.
Uvođenje perpera nepotrebno: Ugledni ekonomski analitičar je izričito protiv projekta uvođenja sopstvene valute kao eventualni odgovor na produbljivanje krize eura.
- Nema govora o isplativosti varijante uvođenja sopstvene valute. Uvođenje sopstvene valute bi, najvjerovatnije, imalo daleko više troškova nego koristi. Smatram da je svojeveremeno potez uvođenja eura kao valute bio odličan i zalažem se da to bude trajno rješenje. Siguran sam da se kod nas euro neće u skorije vrijeme mijenjati sopstvenom valutom, naveo je Kostić.
Kostić smatra da će grčka kriza, ali i smanjeni kreditni rejting uticati i na projekat emitovanja državnih obveznica ali da crnogorska Vlada ipak neće odustajati od te ideje.
- Grčka kriza će svakako uticati na Vladin projekat emitovanja obveznica. Smanjenjem kreditnog rejtinga i rasplamsavanjem grčke krize, doći će do povećanja kamata na obveznice. Samim tim doći će do smanjivanja ekonomskih efekata emitovanja obveznica. Ali, projekat emitovanja obveznica neće biti doveden u pitanje, uvjeren je Kostić.
Dobro razmisliti o aranžmanu sa MMF-om: Govoreći o izboru crnogorske strategije u narednom periodu, Kostić predlaže crnogorskoj Vladi da dobro razmisli treba li da ulazi u aranžman sa MMF-om.
- Ukoliko bi uslovi koji bi pratili aranžman sa MMF-om bili toliko rigidni da bi ugrozili ionako složenu socijalno-ekonomsku situaciju, onda se postavlja pitanje svrsishodnosti tog poteza. Vidite šta se desilo sa Grčkom koja je bila pod režimom MMF-a, upozorava Kostić, napominjući da ne može dati sopstveno mišljenje o aranžmanu, budući da nema dovoljno informacija. „Vjerujem da oni koji su u posjedu potpunih informacija, prvenstveno mislim na Vladu, pravilno odlučiti u vezi aranžmana sa MMF-om“, kaže Kostić, naglašavajući da se velike evropske ekonomije moraju ozbiljno suočiti sa problemom Grčke.
- Globalno gledano, to što se dešava sa Grčkom, svakako je razlog za opštu zabrinutost. Ne samo za Evropsku uniju nego i za one zemlje koje streme tom tržištu. Tačno je da je euro ugrožen, zaključio je Kostić iako ne vjeruje u mogućnost propasti eurozone.
Predrag Zečević