Društvo

Green Home: I dalje ograničen napredak u pregovorima u poglavlju 27

Pregovaračko poglavlje 27 – životna sredina i klimatske promjene je i u ovom Izvještaju o napretku Crne Gore u procesu pridruživanja EU, ocijenjeno kao oblast u kojoj se bilježi ograničen napredak. Nakon prošlogodišnje ocjene, koja je bila najlošija u poslednjih 5 godina, ove godine se ponavlja ista ocjena što je potpuno očekivano, s obzirom na to da su u ovoj oblasti poražavajući rezultati - saopšteno je iz Nevladine organizacije Green Home.

Green Home: I dalje ograničen napredak u pregovorima u poglavlju 27 Foto: Facebook stranica Green home
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, radna grupa za ovo poglavlje konstituisana tek u oktobru 2021. godine, nakon čega mjesecima nije imala šefa, što se i konstatuje u izvještaju. Treba napomenuti da radna grupa nije ponovo konstituisana nakon što je u julu 2022. pokrenut proces reorganizacije radnih grupa.

''U ključnim preporukama izvještaja nalazi se upravljanje otpadom jer je očigledno podoblast u kojoj su problemi postali jako vidljivi a u kojoj nedostaje napredak. Ističe se neophodnost donošenja novog Zakona o upravljanju otpadom i Plana upravljanja otpadom, a što Green Home u kontinuitetu zahtijeva od Vlade. U izvještaju se navodi da je Crna Gora u ovoj oblasti djelimično usaglašena sa EU zakonodavstvom, što je ocjena i iz prethodnog izvještaja. Ističe se potreba za značajnim naporom na strateškom planiranju i investicijama kako bi se implementirala Strategija upravljanja otpadom do 2030. godine, kao i potreba da se uspostavi sistem odvajanja otpada i reciklaže, kao i da se riješi pitanje privremenih odlagališta'', navodi se u saopštenju.

Ograničen je, dodaju, napredak i u podoblasti kvaliteta voda. Iako su u prethodnom periodu usvojena Planovi upravljanja Dunavskim i Jadranskim slivom, potrebno je uložiti značajne napore kako bi se implemenitralo ovo zakonodavstvo.

''U dijelu koji se odnosi na zaštitu prirode konstatuje se ograničena usaglašenost sa EU zakonodavstvom, te se između ostaloga se navodi i da se preporuke Bernske konvecnije iz 2018. vezano za projekat Porto Scadar Lake još uvijek nisu adresirane.

I u odnosu na klimatske promjene, Crna Gora se poziva da intenzivira aktivnosti usaglašavanja Strategije za klimatske promjene sa EU 2030 klimatskom i energetskom politikom'', ističe se u saopštenju.

U konačnom, Izvještaj o napretku Crne Gore u procesu pridruživanja EU sa ograničenim napretkom u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promjena zapravo je, tvrde iz ove NVO, dokaz da se u ovoj oblasti jako malo radi i da probleme u ovoj oblasti niko ni ne pokušava da riješi što je neshvatljivo.

''Dok u razvijenim evropskim zemljama godinama unazad rade na restauraciji područja koja su devastirana industrijom, u Crnoj Gori je bacanje otpada u rijeku postao potpuno “normalan” način upravljanja otpadom. Krivolov električnim agregatima u nacionalnom parku postaje sastavni dio tradicije a bespravna sječa šuma potpuno uobičajena stvar.

Sve ovo nas udaljava od Evropske Unije a o približavanju njenim standardima ne možemo ni govoriti'', zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika