“Kao deveta najstarija članica današnje Unije, Grčka ima vodeću ulogu u podržavanju pristupnih pregovora sa Zapadnim Balkanom, takođe i u unapređenju političkih i ekonomskih odnosa svih zemalja u jugoistočnoj Evropi i na istočnom Mediteranu”, kazala je ona na otvaranju ekonomskog foruma u Delfiju.
U grčkom gradiću udaljenom 160 kilometara od Atine ove sedmice se održava Delphi Economic Forum, što je istočnoevropska verzija Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, prenosi Hina.
Među temama će biti ruska agresija na Ukrajinu, politička situacija u jugoistočnoj Evropi, s naglaskom na Bosnu i Hercegovinu te dijalog Kosova i Srbije.
Pod grčkim predsjedanjem EU-om 2003. godine usvojena je Solunska deklaracija, u kojoj je prvi put bilo navedeno da je budućnost jugoistočne Evrope unutar EU-a.
Od tada je prošlo 20 godina, ali samo je Hrvatska ušla u EU 2013. godine.
Grčka predsjednica smatra da bi invazija Rusije na Ukrajinu trebala ubrzati pristupne pregovore sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
“Unija je geopolitički sazrela zbog ruske invazije. Shvatila je da ekonomska i energetska zavisnost o autoritarnim režimima ne osiguravaju mir”, izjavila je Sakellaropoulou.
Grčka podržava Ukrajinu na koju je Rusija prije 14 mjeseci izvela invaziju.
“Grčka je, kao organski dio Evrope i Zapada,od prvog trena požurila braniti vrijednosti međunarodnog prava od agresivnog revizionizma. Podrška ukrajinskom narodu, čija je budućnost u demokratskoj Evropi mira i prosperiteta, ostaje obaveza Zapada”, rekla je grčka predsjednica.
Osvrnuvši se na poboljšanje odnosa između Grčke i Turske nakon razornih potresa u februaru i pomoći koju je poslala Grčka, istakla je da to “zbližava dva susjedna naroda i stvara nadu za novu, bolju eru u bilateralnim odnosima”.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.