Društvo

Građanska Crna Gora u veoma teškoj poziciji

Retorika protiv antifašizma i građanske Crne Gore zastupljenija je od promjene vlasti u Crnoj Gori što znači da su na takvu atmosferu uticali i novi predstavnici naroda, kaže za NOVU M sociolog Andrija Đukanović. Svakako, krivice za ovo što gledamo danas se, napominje, ne može osloboditi ni prethodna vlast jer nijesu uradili ništa kako bi stvoprili društvo za koje se svi deklarativno zalažu.

Građanska Crna Gora u veoma teškoj poziciji Foto: Foto: PKS
Nova MIzvor

„Još jedan nepriličan čin u Nikšiću, dokaz je da je građanska i antifašistička Crna Gora na udaru, ocijenio je Đukanović.

Na uzavrelu atmosferu uticali su, smatra, i predstavnici vlasti.

„Ta retorika protiv antifašizma i građanske Crne Gore je zastupljenija otkako se desila promjena vlasti. Da li sad to znači da su novi vlastodršci uticali na to, vjerovatno i da jesu jer čim se ovakve pojave dešavaju sve češće i sve je očigledniji da predstavnici nove vlasti ne prezaju od izjava koje imaju taj ton usmjeren protiv građanskog ustrojstva države i ta građanska Crna Gora je u veoma teškoj poziciji“, navodi sociolog.

Apsurdan je za Đukanovića u tom kontekstu i izbor Bećira Vukovića za predsjednika žirija za trinaestojulsku nagradu, što su osporavali i iz opozicije, ali i veličanje ratnih zločinaca.

„Radi se o čovjeku koji gaji potpuno suprotne vrijednosti od imena ove nagrade za koju će on da određuje dobitnike, tako da predstoji nam zanimljiv period da vidimo kako će to da funkioniše. Generalno mislim da sve to - reltiviziacija genocida, veličanje Mladića - nije politika koja je primjerena i koja može da funkioniše u Crnoj Gori kao jednom multietničkom i multinacionalnom društvu“, rekao je Đukanović.

To, kaže, vrijeđa osjećanja velikog broja građana, naročito manjina. Stoga je krajnje vrijeme za reakciju države.

„Predstavnici nove vlasti ako misle da ovo društvo grade kao građansko, a svi se zaklinju u to, da bi morali malo da promijene svoje ponašanje i da sistem vrijednosti upodobe tome za šta se deklarativno zalažu. Više priče, a manje djela krasilo je i prethodnu vlast. Krivica za ono što gledamo danas je i na njima“, napominje Đukanović.

Prema njegovim riječima, čitavih tri decenije tom promjenljivom ideološkom politikom gradilo se ovo što sad imamo kao posljedicu. 

„Nije se dovoljno vodilo računa o izgranji građanskog društva, tolerancije i razumijevanja i sada trpimo posljedice toga“, podvukao je Đukanović.

Apeluje i na jedne i na druge da, zarad političkih poena, ne igraju na podjele jer su to teme koje najlakše zapale i ugroze multietnički sklad.Iako nije optimista da će to toga doći, ističe da je dijalog jedino rješenje za tenzije koje dovode i do sukoba i koje vraćaju u devedesete.

Portal Analitika