Kultura

Grad teatar: Sjutra “Švabica” i Mlada njemačka filharmonija

Izvor

Orkestar je osnovan je 1973. godine u istočnom Berlinu pod imenom "Radijski orkestar muzičkih škola", da bi nakon pada Berlinskog zida 1991. godine dobio ime "Njemački orkestar muzičkih škola". Ovaj orkestar je nesebično podržan od strane Državnog Ministerijuma za familije, seniore, žene i djecu, i preuzet je u pokroviteljstvo od strane "Udruženja Njemačkih muzičkih škola".

Orkestar obiluje veoma raznovrsnim repertoarom. Gostovanja ih odvode u Poljsku, Rusiju, Francusku, Španiju, Norvešku, Kinu, Maleziju... Prvi dirigent ovog orkestra bio je maestro Hans – Martin Šnajt, da bi 2003. god. dirigentsku palicu preuzeo maestro Sanderling, ali sarađuje i sa velikim imenima, kao što su maestro Gerd Albreht i Marek Janovski, kao i sa veoma čuvenim instrumentalistima violistkinjom Julijom Fišer i klarinetistkinjom Sabine Majer. Mnogi bivši članovi ovog orkestra sviraju danas u čuvenim orkestrima u zemlji i inostranstvu: "Bečkoj filharmoniji", "Minhenskoj filharmoniji", "Berlinskoj operi" u "Metropoliten operi" u Njujorku i sl.

Mlada Njemačka gudačka filharmonija je vlasnik već devet objavljenih kompakt diskova, mnogobrojnih radio i televizijskih snimaka, kao i nosilac posebne nagrade "Njemačka nagrada za kulturna ostvarenja" 1998. g. 

Sa gostima iz Njemačke će nastupiti i Damjan Begović, klarinetista iz Kotora. 

Na programu su djela Britna, Grgina i Čajkovskog. Za sve posjetioce ulaz je slobodan. 

Istog dana sa početkom u 22 časa na sceni iza osnovne škole održaće se predstava "Švabica" po tekstu Laze Laazervića, a u režiji Ane Đorđević, u izvođenju Jugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda. 

Pozorišna kritičarka Ana Tasić je o predstavi zapisala: 

"Precizan, gusto liričan, melodramski prikaz kornejevskih sukoba između ljubavi i dužnosti, odnosno rigidnih društvenih konvencija koje sputavaju slobodu pojedinca. U drugom planu predstave problematizuje se i naš nacionalni identitet, istorija, patriotizam, odnos prema Zapadu, kao i relacija između individualnih i nacionalnih interesa. Radovan Vujović, u ulozi Miše, vješto je pokazao niz njegovih metamorfoza. U vrijeme dolaska na studije u Berlin, Miša je naivan, smeten, dopadljivo iskren i sasvim nevin. Zaljubljivanje u Anu donosi mu upoznavanje vrtoglave strasti i gubitak kontrole, a napuštanje ljubavi proizvodi parališući očaj koji izbija život iz svakog dijela njegovog bića. Marija Vicković štedljivim, uzdržanim, a izražajnim sredstvima, sa izuzetnom osjećajnošću i toplinom, oblikuje otmenu, pravičnu, radoznalu Švabicu Anu. Njen buran emotivni život, osjećanja koje je lome, glumica prikazuje minimalistički, putem diskretnog tjelesnog nemira, prigušenih trzaja, mnogoznačnih pogleda. Kontrast između maske rezervisanosti koju mora da nosi i unutrašnjeg razdora uzbudljiv je način izražavanja njene korjenite tragičnosti.

Milena Vasić stvara lik Mišine zabrinute sestre Evice, dirljivo uporne u pokušajima da vrati brata u život. Nebojša Milovanović neposredno igra krutog, nesimpatično samouvjerenog, gordog i nacionalistički orijentisanog Njemca Maksa. Bojan Lazarov stvara lik energičnog, nesputanog i pragmatičnog Kolje, u jarkim bojama, a Bojana Maljević igra ograničenu i slabo obrazovanu, ali vrlo direktnu, samosvjesnu i koketnu Klaru." U predstavi igraju: Radovan Vujović, Marija Vicković, Bojana Maljević, Milena Vasić, Nebojša Milovanović i Bojan Lazarov.

Dramatizaciju i režiju potpisuje Ana Đorđević, scenografiju Vesna Štrbac,  kostimografiju Lana Cvijanović, a kompozitor je Anja Đorđević.

Portal Analitika