Društvo

Gorjanc - Prelević: Tužilaštvo promoviše nekažnjivost

Izvor

Prije skoro dvije godine NVO "Akcija za ljudska prava" tražila je od  Vrhovnog državnog tužilaštva odgovor da li je procesuiralo 12 slučajeva kršenja ljudskih prava, od kojih je svaki izazvao pažnju javnosti. Među tim slučajevima su i fizičko zlostavljanje pritvorenika ZIKS-a iz 2005. telefonske prijetnje smrću istraživaču kršenja ljudskih prava Aleksadru Zekoviću, ubistvo glavnog i odgovornog urednika "Dana" Duška Jovaniovića, napadi na novinare Tufika Softića u Beranama, Mladena Stojovića u Baru, napad na književnika Jevrema Brkovića, kao i policijska akcija Orlov let.



Tea Gorjanc Prelević kaže da u svim tim slučajevima državno tužilaštvo nije preduzelo mjere iz svoje nadležnosti koje je bilo dužno, javlja radio Antena M.



"Državno tužilašvo ima neprihvatljivo visok nivo tolerancije u odnosu na očigledna kršenja ljudskih prava koja demonstriraju držvni službenici, pripadnici policije i sami tužoci koji su odgovorni za nedjelotvorne istrage. Na taj način tužilaštvo promoviše nekažnjivost za kršenja ljudskih prava što je suprotno međunarodnim standardima i obavezama Crne Gore".



Nije bitno da li su rezultati izostali zbog političke pristrasnosti, komšijske ili rođačke veze, već to što su oni poražavajući, dodaje Gorjanc Prelević:



"Ako ste neobrazovani, a radite posao za koji ste morali biti obrazovani, vi ste odgovorni za taj nestručni rad. Do sada ni jedan tužilac nije snosio odgovornost za nestručni rad, niti je disciplinski kažnjen, bar ne od 2008 godine."



U većini odgovora Vrhovnog državnog tužilaštva navodi se da im da policija nije izašla u susret, napominje Gorjac Prelević:



"Mogli su da gone tu istu policiju za nesavjestan rad u službi, za pomaganju učionicu poslije učinjenog krivičnog djela, a ne da se praktično solidarišu sa njima, da ostanu mrtvi hladni na to što policija ne sarađuje."



Osim toga, državno tužilašvo je moglo, kaže Gorjanc Prelević, da se žali Vladi na lošu saradnju sa policijom:



"Ni tu nemamo informaciju da je državno tužilaštvo nešto preduzelo".



Gorjanc Prelević podjseća da je tužilac po starom Zakonu o krivičnom postupku, ali i sadašnjem  ovlašćen da sam preduzme istražnje radnje:



«Mi nijesemo dobili informaciju da je tužilaštvo na svoju ruku preuzelo  bilo koje od mjera koje je mogla da preduzme u takvim slučajevima».



Iz svega toga se može izvuči zaključak, ističe Gorjanc Prelević, koji ni malo nije dobar za državu ka evropskom putu:



"Smatram da je potpuno izvjesno da Evropska unija neće prihvatiti da ima članicu sa ovakvim pravosuđem".



Stoga je, zaključuje Gorjanc Prelević, "došlo vrijeme da se pruži šansa novim ljudima, koji će bez kolebanja primijeniti sve iz svoje nadležnosti, kako bi na pravi način zaštitili ljudska prava."

foto: montedom.com

Portal Analitika