Panel „EFIKASNOST. POVJERENJE. TRANSPARENTNOST: Reforma javnih nabavki u skladu sa evropskim standardima“, koji je organzovalo Ministarstvo evropskih poslova, kroz projekat EU4ME, u saradnji sa Ministarstvom finansija, a u okviru kampanje „28do28“ održan je danas i za cilj ima da građanima približi koristi i značaj zatvaranja pregovaračkih poglavlja.
Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, istakla je da zatvaranje ovog poglavlja pokazuje spremnost Crne Gore da uspostavi sistem koji štiti javni interes.
„Javne nabavke moraju služiti građanima, a ne pojedincima. Zato što svaka javna potrošnja mora biti opravdana, vidljiva i kontrolisana. Privremeno zatvaranje ovog poglavlja ne znači kraj reformi. Naprotiv – to je čvrst temelj za njihov nastavak. Mi ne gradimo samo sistem – mi gradimo povjerenje. Transparentno. Odgovorno. U interesu svih“, rekla je Gorčević.
Ministar finansija, Novica Vuković, predstavio je sveobuhvatne reforme koje su sprovedene da bi poglavlje 5 bilo zatvoreno, od usvajanje modernog Zakona o javnim nabavkama, preko razvoja Centralnog elektronskog sistema javnih nabavki (CEJN), do edukacije službenika i jačanja inspekcijskog nadzora.
„Poseban akcenat u narednom periodu je na jačanju antikorupcijskog okvira u javnim nabavkama, na šta se Crna Gora obavezala i definisala korake i rokove za njihovu realizaciju.”, rekao je Vuković.
Na panel diskusijama, stručnjaci iz državnih institucija, poslovnog i civilnog sektora govorili su o izazovima i daljim koracima.
Generalni direktor Direkcije za javne nabavke u Vladi Republike Slovenije Sašo Matas, podijelio je iskustva te zemlje i govorio o izazovima tržišnog nadmetanja i osiguranju konkurentnosti u postupcima javnih nabavki, kao i o važnosti usklađivanja propisa sa Direktivama Evropske komisje.
„U javnim nabavkama u EU potrošimo 15% BDP, to znači da svaki šesti euro koji se potroši, potroši se kroz javne nabavke“, objasnio je Matas.
Šefica pregovaračke radne grupe za Poglavlje 5 i generalna direktorica Direktorata za upravljanje javnim investicijama i politiku javnih nabavki u Ministarstvu finansija Jelena Jovetić, , osvrnula se na ključne reformske korake koje je Crna Gora preduzela u oblasti javnih nabavki.
“Posvećeno smo kreirali novi stabilan sistem javnih nabavki, istim intenzitetom snažimo implementaciju naših reformi borbom protiv zloupotreba i korupcije,” rekla je Jovetić.
Nataša Cicmil, sekretarka Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, predstavila je mehanizme pravne zaštite ponuđača i izazove u obezbjeđivanju pravičnih procedura. A, Dragoljub Bulatović, savjetnik Predsjednice Privredne komore Crne Gore, govorio je o značaju transparentnosti i predvidivosti za poslovnu zajednicu u postupcima javnih nabavki.
„Sistem koji je uspostavljen i koji funcioniše, jasno vam govori da je opravdao očekivanja. Vi imate nikada manji broj žalbi pred državnom Komisijom za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki“, rekao je Bulatović.
Predstavnici nevladinog sektora naglasili su važnost prevencije zloupotreba i jačanje antikorupcijskog okvira. Dejan Milovac iz MANS-a naglasio je važnost daljeg jačanja institucija.
„Ja sam među onima koji smatraju da su pregovori doprinijeli jasnijim pravilima igre. Evropska komisija je dosljedno ukazivala na potrebu za sistemskom konsistencijom i održivom praksom upravljanja. Vrlo je važno razumjeti da se promjene ne mogu desiti preko noći, već se usklađivanje sa zakonodavstvom mora graditi godinama”, rekao je Milovac.
Dok je Dragana Jaćimović, predstavnica Instituta alternativa, istakla važnost kontrole i borbe protiv korupcije u javnim nabavkama.
„Inspekcija za javne nabavke godinama ne podnosi nijednu krivičnu prijavu, dok broj krivičnih prijava koje je podnijela policija u posljednjih osam godina možemo izbrojati na prstima jedne ruke, kao itužilaštvo“, naglasila je Jaćimović.
Tanja Dragović iz Državne revizorske institucije posebno je pohvalila značaj elektronskog sistema u olakšavanju revizorskog nadzora i smanjenju grešaka u sprovođenju postupaka.
Crna Gora je krajem juna, na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, zatvorila Poglavlje 5 – javne nabavke. Ovo poglavlje je dio Klastera 1 – Temeljna prava, koji se prvi otvara i posljednji zatvara, što dodatno potvrđuje njegovu kompleksnost i strateški značaj za cjelokupan pregovarački proces.