Društvo

Zbog nasilja u porodici prošle godine podnešeno 140 krivičnih prijava

Golubović: Okidač za nasilje je potreba nasilnika da kontroliše žrtvu

Razlog zašto žrtva duže vremena ostaje sa nasilnikom nije samo finansijska neizvjesnost i nezavisnost žene, već i osjećanje odgovornost i prema djeci, a tu su i religijska uvjerenja, uvjerenja patrijarhata, nepovjerenje u institucije, nesigurnost u izlaz. Te žene su psihički i fizički iscrpljene nakon zlostavljanja. Žene treba edukovati i obrazovati, uticati na psihološko osnaživanje – kazala je psihološkinja Anđela Golubović

Golubović: Okidač za nasilje je potreba nasilnika da kontroliše žrtvu Foto: IJZ
PobjedaIzvor

Šef jedinice za suzbijanje nasilja u porodici Centra bezbjednosti Podgorica Rade Stijović saopštio je juče da je u Crnoj Gori prošle godine podnešeno 140 krivičnih prijava zbog krivičnog djela nasilje u porodici.

On je na panel diskusiji ,,Prevencija i tretman porodičnog nasilja“ koju je Institut za javno zdravlje organizovao povodom Međunarodnog dana porodice, istakao i da su imali 456 prekršajnih prijava.

Stijović je objasnio da je bilo 759 prekršaja, a da je podnešeno 456 prijava jer su neke osobe počinile dva i više prekršaja.

- Ohrabrujem sve potencijalne žrtve da mogu da prijave policiji i obrate se za pomoć i mi ćemo zajedno sa tužilaštvom procesuirati sve osobe koje su počinile krivično ili prekršajno djelo - kazao je Stijović.

Komentarišući navode da policija ne shvata ozbiljno prijave građana, Stijović je rekao da to „ne stoji“.

Tvrde da policija postupa profesionalno

- Sigurno da cjelokupna policija postupa krajnje profesionalno, svako nasilje potencijalno može da izazove nesagledive posljedice po pitanje života onog ko ga trpi – rekao je Stijović, naglasivši da službenici provjeravaju sve prijave.

Prema zakonu, kako je dodao, službenik ne treba da zna ko anonimno prijavljuje nasilje navodeći da se na taj način štiti i sami postupak.

S druge strane, u nevladinoj organizaciji SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica poručuju da država mora da obezbijedi ljudske resurse u dovoljnoj mjeri, jer nam puno ljudi nedostaje u policiji, centrima za socijalni rad.

- Nedostaje da te osobe koje se bave time budu prije svega dobri ljudi, da razumiju problem, i onda će lako biti profesionalci u poslu. Država mora da shvati da ne može samo deklarativno da podržava žrtve nasilja u porodici. Država mora da zavuče ruku u džep koji čuvaju jer im nasilje nikad nije prioritet, uvijek je prioritet nešto drugo. To nijesu velika sredstva koje društvo ne može da podnese, a benefiti su ogromni – istakla je direktorica te NVO Biljana Zeković.

Ona je podsjetila da NVO na čijem je čelu godišnje primi 100-120 prijava povodom nasilja u porodici.

- To je broj osoba koje se javljaju, a svaki proces podrške traje jako dugo, to znači da se sa jednom korisnicom radi mjesecima – kazala je Zeković.

Prema njenim riječima, žrtve najčešće prijavljuju nasilje, ali je ohrabrujuće što u posljednjih nekoliko godina to čine i građani koji svjedoče nasilju.

- To je neki pokazatelj da je javnost svjesna ozbiljnosti problema nasilja u porodici - rekla je Zeković. Ona je dodala da najvažnije da žrtve imaju podršku sistema.

Okidač za nasilje

Govoreći o razlozima porodičnog nasilja psihološkinja podgoričkog Doma zdravlja Anđela Golubović istakla je da to nijesu alkoholizam, upotreba psihoaktivnih supstanci ili ljubomora.

-To nije razlog, to je samo okidač, razlog nasilja je dugogodišnja rodna neravnopravnost između muškaraca i žena i potrebe nasilnika da kontroliše žrtvu – rekla je Golubović.

Ona je navela da razlog zašto žrtva duže vremena ostaje sa nasilnikom nije samo finansijska neizvjesnost i nezavisnost žene, već da osjeća odgovornost i prema djeci, a tu su i religijska uvjerenja, uvjerenja patrijarhata, nepovjerenje u institucije, nesigurnost u izlaz.

- Te žene su psihički i fizički iscrpljene nakon zlostavljanja. Žene treba edukovati i obrazovati, uticati na psihološko osnaživanje – kazala je Golubović.

Specijalista socijalne medicine i nacionalni koordinator za djecu i mlade Verica Osmanović kazala je da je IJZ događaj organizovao u cilju očuvanja porodičnih vrijednosti i zaštite porodice kao osnovne jedinice društva.

Portal Analitika