Ministarstvo uređenja prostora odbilo je zahtjev budvanske opštine i belgijskog investitora konzula Žan Luk Dumortijea da se na budvanskom brdu Spas, uz golf teren, izgradi 200 hiljada kvadrata smještajnih kapaciteta i propisalo da je, uz takav sadržaj, sasvim dovoljno 68 hiljada kvadrata.
Razlog Ministarstva je jednostavan - prenatrpanost kapaciteta i megalomanija stranog investitora. Ovakav stav izazvao je negodovanje nadležnih iz budvanske opštine i belgijskog investitora koji smatraju da - ako se ne izađe u susret zahtjevima investitora - projekat nije finansijski održiv.
Gvozdenović vs Marović: Dobro upućeni sagovornici Portala Analitika tvrde da je u pozadini ovog naizgled tehničkog pitanja svojevrsno odmjeravanje snaga između ministra Branimira Gvozdenovića i potpredsjednika Vlade Svetozara Marovića.
Od ranije je poznato da ova dvojica visokih vladinih zvaničnika nisu u dobrim odnosima, koje je svojevremno dodatno pogoršao čuveni slučaj “Zavala”.
Da stvar bude još interesantnija, Svetozar Marović je u Vladi zadužen da eliminiše biznis barijere iako njegovi ljudi u budvanskoj lokalnoj samoupravi nijesu mnogo toga uradili na otklanjanju biznis barijera - u sopstvenom dvorištu. Naime, glavni krivac zbog čega nije blagovremeno usvojena Lokalna studija za brdo Spas upravo je lokalni parlament Budve u kojem apsolutnu većinu čine poslanici DPS-a. Ostalo je nerazjašnjeno: ako je usvajanje studije bio uslov za investicije - zbog čega lokalni DPS nije hitro reagovao i usvojio potrebna dokumenta i zašto se sada sva krivica prebacuje na Ministarstvo uređenja prostora?
Usklađivanje planova: Zato je ove sedmice Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine odlučno odbacilo navode opštine Budva da je predmetna Lokalna studija za izgradnju golf terena - “čekana iz Podgorice tri godine”.
- Taj planski dokument je u Ministarstvo došao prvi put decembra 2009. i do danas na našem stolu bio u dva navrata po sedam dana. Prvi put, 07.12.2009. Ministarstvo je ukazalo na nedostatke u dokumentu i isti vratilo lokalnoj samoupravi. Poslije dorade dokument je dostavljen Ministarstvu i u roku od svega nekoliko dana, tačnije 25.12.2009. data je saglasnost, da bi potom taj dokument bio usvojen u lokalnom parlamentu, piše u saopštenju Ministarstva.
Suština primjedbi, tvrde u Ministarstvu, bila je potreba da se planski dokument uskladi sa sa Prostornim planom Opštine Budva i njegovim izmjenama i dopunama od marta 2009. godine. “Usklađivanje u ovom slučaju podrazumjeva uklapanje u namjene, kapacitete i paramentre rasta koji su definisani ,u ne baš restriktivnom, Prostornom planu Opštine Budva”, kažu u Ministarstvu.
Pokušaj kompromisa: Kako saznaje Portal Analitika, predstavnici dvije struje vlasti su tokom sedmice pokušali da nađu kompromis za rješavanje novonastalog problema oko studije budući da je konzul već završio sve zemljane radove na brdu Spas. Inače, Žan Luk Dumotrije je do sada i najveći gubitnik u poslu, upravo zbog velikog kašnjenja svih obećanih dozvola. Predstavnici budvanske opštine su predložili tri opcije koje podrazumiju izmjene Prostornog plana, ali je iz Ministarstva poručeno - da treba da se poštuju planovi.
”Obaveza svih nas je da poštujemo i dosljedno sprovodimo planove koje donosimo. To se naravno odnosi i na Opštinu Budva jednako kada je u pitanju Lokalna studija lokacije ili Prostorni plan Opštine”, ističe se u saopštenju Ministarstva.
Kako je sve počelo: Lokalna vlast Budve je posredstvom medija još prije tri godine najavila da će se na brdu Spas graditi prvi golf tereni u Crnoj Gori. Ideja opštine Budva je da golf terene gradi belgijski konzul Žan Luk Dumortije inače vlasnik parcele od 600 hiljada kvadrata na tom brdu.
Opština Budva, bilo je planirano, kao vlasnik susjedne parcele, površine od oko 300 hiljada kvadrata, ući u zajedničko ulaganje sa Belgijancem. Opština se u tom projektu Dumortijea, obavezala da prvo gradi golf teren, a potom hotele, vile i ostale prateće sadržaje.
Brdo Spas- spomenik prirode: Prvi problem, pokazalo se, je sama lokacija jer se brdo Spas se definiše kao jedinstveni spomenik prirode. Ipak, na obodu brda već godinama, uglavnom bez ikakvog reda, niču višespratne vile i privatne kuće. U Centralnom registru zaštićenih područja, Republičkog zavoda za zaštitu prirode Crne Gore, brdo Spas, površine od 130 hektara, od 1968. godine ima status spomenika prirode. Tu, visoko zaštićenu poziciju, Spas je dobio kao prirodno stanište rijetke, tipično mediteranske biljke, pod nazivom Euphorbia dendroides, u narodu poznate kao drvenasta mlječika.
Prema pisanju medija, donošenje studije o lokaciji za Spas pratile su brojne kontraverze, više od ijednog drugog plana koji je lokalna uprava u Budvi do sada usvojila. Tri godine kasnije, priča o spektakularnim golf terenima ostala je samo - priča.
Predrag Zečević