Zdravlje

KOVID-19: Klinički centar i bolnice u Kotoru i Baru imaju dovoljno kreveta i osoblja

Glavni izazov neizvjesnost trajanja epidemije

U nekim bolnicama, poput barske, do sada je popunjeno 70 odsto kreveta. Direktor te ustanove dr Dragoslav Tomanović ističe da u bolničku ambulantu iz domova zdravlja stižu pacijenti bez urađenih snimaka pluća i nalaza što im usložnjava posao

Ilustracija Foto: IJZCG
Ilustracija
PobjedaIzvor

Klinički centar Crne Gore ima 110 kreveta za kovid pacijente, kovid bolnica u Kotoru ih ima petnaestak, dok Opšta bolnica u Baru ima 105 postelja namijenjenih oboljelima od korona virusa. U tim ustanovama tvrde da za sada imaju dovoljno resursa, ljekova i medicinskih sredstava i da su spremni da odgovore izazovu koji nameće epidemiološka situacija.

Iz Kliničkog centra Crne Gore navode da je broj kreveta određen prema akcionom planu KCCG, a u skladu sa trenutnom situacijom.

- U slučaju daljeg porasta broja oboljelih kojima je neophodno bolničko liječenje kapaciteti bi bili povećani kako je i definisano navedenim akcionim planom – saopšteno je Pobjedi iz te zdravstvene ustanove.

Takođe, potvrdno su odgovorili na naše pitanje da li u ovom trenutku imaju dovoljno tehničkih i ljudskih resursa.

Medicinski kadar

Prema podacima Kliničkog centra u toj ustanovi je do petka bilo 69 zdravstvenih radnika pozitivnih na novi korona virus od čega 17 ljekara, 40 medicinskih sestara/ tehničara i 12 osoba iz sektora nemedicinskog kadra.

Menadžment te ustanove, navode, sa posebnom pažnjom se odnosi prema zaštiti zdravstvenih radnika od mogućnosti inficiranja korona virusom. To je, kažu, od značaja ne samo za KCCG, već i za cio zdravstveni sistem države.

- U tome veoma važnu ulogu ima i neumorna ekipa Odjeljenja za bolničku epidemiologiju KCCG koja brine o sprečavanju daljeg širenja infekcije i među zaposlenima i pacijentima koji se liječe od drugih bolesti – odgovorili su iz Kliničkog centra.

U toj ustanovi se do petka liječio 71 pacijent sa kovid-19 infekcijom od kojih je 29 životno ugroženo.

Od pojave epidemije do danas raspolažu sa dovoljnom količinom ljekova i medicinskih sredstava kao i ličnom zaštitnom opremom za zaposlene.

- Ovo je sve postignuto pravovremenom reakcijom menadžmenta na pojavu epidemije, prije svega u Kini – saopšteno je Pobjedi iz te ustanove.

Nove kovid bolnice

Nove kovid bolnice su u Kotoru i na Cetinju. Direktor Opšte bolnice u Kotoru dr Davor Kumburović kazao je da je ta bolnica kao jedna u nizu kovid bolnica u Crnoj Gori, aktivno sa radom počela u srijedu zbog usložnjavanja epidemiološke situacije iz dana u dan.

- Imamo petnaestak kreveta. U ovom momentu u našoj mini-kovid bolnici nalazi se 11 pacijenata od kojih su četiri sa teškom kliničkom slikom dok su preostalih sedam sa srednje teškim simptomima. Svi pacijenti su sa komplikacijama na respiratornom sistemu - kazao je dr Kumburović.

Kada je u pitanju medicinski kadar, Kumburović kaže da shodno kapacitetima koje kotorska bolnica pruža, imaju zadovoljavajući broj medicinskog kadra.

- Isto važi i za zaštitnu opremu i sve propratne medikamente koji su neophodni u liječenju ovakvih pacijenata. Dakle apsolutno smo spremni za svaki izazov koji nas čeka - kaže Kumburović.

On je dodao da će se u skladu sa razvijanjem epidemiološke situacije, moguće ovaj broj eventualno proširiti, te da su spremni ukoliko dođe do pogoršanja situacije.

Stanje u Baru

U Nikšićkoj bolnici su hospitalizovana 64 pacijenta, od čega je osmoro životno ugroženo i nalazi se u Jedinici intenzivnog liječenja. Nema pacijenata na respiratoru.

- Ostali pacijenti su stabilnih vitalnih parametara i trenutno se dobro osjećaju - navedeno je u saopštenju.

U Opštoj bolnici Bar, koja raspolaže sa 105 kreveta, trenutna popunjenost je 70 odsto. U ambulanti ove zdravstvene ustanove su u petak imali 70 pregleda što, kako ističe direktor dr Dragoslav Tomanović, ukazuje da ambulante Domova zdravlja na Crnogorskom primorju ne obavljaju svoj posao onako kako bi trebalo.

- Šalju nam neobrađene pacijente pa mi, pored ogromnih obaveza koje imamo, moramo da im 'slikamo' pluća, odrađujemo nalaze i obavljamo preglede... - kaže dr Tomanović.

Najveći problem je, prema njegovim riječima, neizvjesnost.

- Tokom sastanaka sa osobljem od menadžmenta se očekuje odgovor do kada će ova situacija trajati. Pitaju nas hoće li se okončati do Nove godine, do narednog proljeća ili će potrajati još godinu-dvije... Niko odgovor na to pitanje ne zna, ništa nije izvjesno - navodi direktor barske bolnice.

Ova zdravstvena ustanova raspolaže sa dovoljnom količinom ljekova koji se koriste i u ostalim ustanovama tog tipa. Što se tiče ostalih bolesnika, direktor Opšte bolnice ističe da uspijevaju da medicinski zbrinu hitne slučajeve.

- Naši ljekari operišu bolesnike koji su u stanju hitne potrebe. Sve funkcioniše na odjeljenjima pedijatrije, ginekologije, intenzivne njege, hirurgije - ističe dr Tomanović.

Podaci za brigu

Šef kriznog medicinskog štaba dr Nermin Abdić naveo je prije dva dana da je do petka hospitalizovano 213 pacijenata u bolnicama u Crnoj Gori. Na mehaničkoj ventilaciji je 36 pacijenata.

- Zdravstveni radnici daju sve od sebe da pruže zdravstvenu pomoć, po svim protokolima i standardima, ali su oni nečijom nebrigom došli u stanje da se bore za svoj život. Ako ne budemo poštovali mjere broj pacijenata u bolnicama će biti veći. U kovid ambulante dolazi sve više pacijenata sa težom kliničkom slikom. U Podgorici se oko 450 pacijenata liječi putem patronažne službe - istakao je Abdić.

On je kazao da je 115 inficiranih zdravstvenih radnika, među kojima ima ljekara i nemedicinskog kadra, a dio je na bolničkom liječenju.

KCCG: Uprkos svemu ne trpi kvalitet usluga

Iz Kliničkog centra su naglasili da i pored činjenice da u posljednje vrijeme postoji širenje infekcije i među zaposlenima, te da su veoma opterećeni, uspjeli su da uz dobru organizaciju izvedu da ne trpi „kvalitet pružanja zdravstvenih usluga svim pacijentima kojima su bile potrebne“.

- Svi zaposleni se na visoko profesionalnom nivou odnose prema liječenju i kovid i svih drugih pacijenata - saopštili su iz Kliničkog centra.

Menadžment te ustanove formirao je komisiju koja treba da utvrdi što se dogodilo na dan smrti mitropolita Amfilohija, koji je u KCCG preminuo od posljedica kovida, kada je između 200 i 300 zaposlenih ljekara i medicinskog osoblja ušlo bez zaštite opreme u kovid odjeljenje da mu se pokloni.

Svi oni su se nakon toga vratili na svoja radna mjesta, na ostala odjeljenja.

Portal Analitika