Pobjeda je imala uvid u dopise koji su 18. januara poslati nadležnima u obrazovnom sistemu. Vučurović je napisala da nemaju prilagođene i adekvatne udžbenike za dvojezično odjeljenje koje je otvoreno 2016/2017. godine.
“Na zahtjev učenika, roditelja i nastavnika koji relaizuju nastavu obraćamo vam se sa zahtjevom da u okviru nadlženosti preduzmete određene aktivnosti kako bismo radili na unapređenju nastave pripremom i štampom udžbenika na engleskom jeziku”, napisala je u dopisu Vučurović.
Direktorica Zavoda za školstvo Raba Hodžić, kako je navedeno u dopisu, odgovorila je da su razmotrili njihov zahtjev da se štampaju knjige iz matematike, istorije, biologije i fizike na engleskom jeziku. Odlučili su da im nijesu neophodni udžbenici.
“Na zahtjev učenika, roditelja i nastavnika koji predaju ove predmete u dvojezičnom odjeljenju u Gimnaziji zaključujete da bi za realizaciju nastave i dostizanje ishoda učenja bili neophodni udžbenici na engleskom jetiku. Stručni aktiv stranih jezika u Zavodu za školstvo je razmatrao ovaj zahtjev i zaključio da nije neophodno pripremiti i štampati udžbenike na engleskom jeziku”, navela je direktorica Zavoda.
Dodala je da se dvojezična nastava na engleskom iz ovih predmeta izvodi u skladu sa važećim predmetnim programima i nasavnici koriste udžbenike na našem jeziku i na osnovu njih, kao i iz drugih izvora pripremaju 30 odsto gradiva na engleskom jeziku.
“Nastavu izdvode nastavnici koji su priložili dokaz o određenom nivou znanja engleskog jezika, koji uz podršku Stručnog aktiva nastavnika engleskog jezika permanentnim usavršavanjem, upotrebom specijalizovanih rječnika mogu uspješno realizovati planirane ishode a učenici ostvariti željena postignuća”, zaključila je Hodžić.
Pobjeda je prekjuče objavila tekst da se pojedini đaci žale što nemaju udžbenike. Rekli su da im je nastava time otežana, da se dešava da im profesori kasno uveče šalju prezentaciju i da moraju da je štampaju i donose na čas. Čudili su se zašto nemaju udžbenike kada je dvojezično odjeljenje formirano čak 2017. godine.
U Gimnaziji se od školske 2016/2017. godine realizuje nastava na engleskom jeziku u dvojezičnim odjeljenjima opšte gimnazije. Učenici slušaju 30 odsto nastave na engleskom jeziku. Nastava se izvodi na engleskom jeziku iz predmeta matematika, istorija, biologija i fizika.
“Iz naše škole je izašla druga generacija učenika koji nijesu imali udžbenike na engleskom jeziku, već su profesori pripremali i slali materijale učenicima. Svjesni težine organizacije ovakvog oblika rada i nastavnika i učenika, ali i njihovih roditelja obraćali smo se Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, Zavodu za školstvo i Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva kako bi zajedno doprinijeli rješavanju ovog problema”, rekla je direktorica Gimnazije Biljana Vučurović.
Od Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija još čekamo odgovore na pitanja o ovoj temi. Iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva su odgovorili da do sada nijesu dobijali nikakve smjernice.
“Vjerovatno je razlog taj što se još čeka evaluacija opravdanosti otvaranja ovog odjeljenja”, rekli su Pobjedi iz Zavoda.
Podsjećaju da je u toku sveobuhvatna reforma obrazovanja, kojom će da se planiraju i izmjene planova i programa, a na osnovu kojih će se raditi novi udžbenici.
“Dakle, tek kad dobijemo konkretne smjernice, odnosno kad dobijemo nove planove i programe, mi ćemo pristupiti izdradi novih udžbenika”, zaključili su oni.
Vučurović ponovo pisala Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija
Direktorica Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ Biljana Vučurović i juče je poslala dopis Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija u kojem ukazuje ponovo na problem što nemaju udžbenike u dvojezičnom odjeljenju na engleskom jeziku.
“Svjesni težine organizacije ovakvog oblika rada i nastavnika i učenika, ali i njihovih roditelja, obraćali smo se Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, Zavodu za školstvo i Zavodu za udžbenike kako bi zajedno doprinijeli rješeavanju ovog problema”, navela je Vučurović.
Podsjetila je i na prethodne dopise koje je upućivala nadležnima u obrazovnom sistemu.