Crnogorska ekonomija se suočava sa velikim brojem izazova ali sa druge strane ima dosta potencijala u kontkstu konkurentnosti. Ako posledamo iz ugla ugla globalnog tržišta i poremečaja kojima svjedočimo vidimo da i mnogo otporniji ekonomski suistemi nisu imuni na ekstremne šokove kojima prisustvujemo u posljednje vrijeme, od kovida, rata u Ukrajini i aktuelne politike SAD administracije, kazala je Anđela Gajević, v.d generalne direktorice Direktorata za unapređenje konkurentnosti privrede pri Ministarstvu ekonomskog razvoja u okviru trećeg panela „Kako Crna Gora razvija ekonomsku konkurentnost“ u okviru prvog dana RED konferencije.
Kako je dodala, svi šokovi se značajno odražavaju na tržišta država, a ni Crna Gora nije pošteđena.
„Bitno je da shvatimo da je konkurentnost je uslov opstanka a ne izbor i ko se prilagođava može da se razvija. Kada radi o konkurentnosti dolazi se do pitanja kako se kreiraju politike Stoga, treba stvoriti regulatorni ambijent i omogućiti privredi da se razvija i osloboditi administrativnih barijera kako bi se stvarali proizvodi koji će biti konkurentni na tržištu. Ministarstvo se konstantno trudi da inicira nove programe koji će biti u funkciji konkurentnosti domaće privrede“, kazala je Gajević.
Luka Jokić, član Uprave kompanije Agromont, smatra da crnogorska ekonomoja može da bude konkurentna ukoliko se vodi domaćinski i održivo.
„Glavni resurs su ljudi. Crna Gora ima jako dobre kadrove i kvalitetne ljude koji su sposobni da mijenjaju. Fiskalna i ekonomska politika može da bude bolja. Mi imamo dobre osnove ali sve može biolje. U poljoprivredi je važno podstaći grantovima i subvencijama. Prateći tržisne trendove u ogledu razvoja konkurentnosti ekonomije na osnovu imputa iz privrede vlada gleda da unaprijedi programe kako bi privreda bila konkurentna. Za 2025. godinu akcenat je na posticanju prizvodnje prehrambene industrije i jačanje domaće proizvodnje kako bi se smanjila uvozna zavisnost države“, kazala je Gajević.
Ona je dodala da treba naglašeno voditi računa računa o diverzifikaciji i voditi račluna o eksternim šokovima kojima smo skloni.
„Ministarstvo je pokrenulo program koji je koncipiran kao bespovratni oprogram i nadamo se da će kroz nabavke optreme privrednici biti u mogućnosti da unaprijede proizvodne kapacitete i osavremene proizvodne procese što povlači stvaranje konkurentnih prizvoda koji mogu konkurisati i na domaćem i stranim tržištu“, zaključila je Gajević.