- Moj otac je 1952. godine osnovao Tosjali holding, a moja mlađa braća su u upravi firme. Otac je počeo od nule i sve što smo zarađivali smo koristili za povećanje kapitala. Bavimo se isključivo industrijskom proizvodnjom u oblasti čelika i sa 14 fabrika spadamo među najveće proizvođače u Turskoj, sa godišnjim obrtom od 2,5 milijarde dolara, precizirao je on.
Pojasnio je da su od turske vlade tražili da im preporuči neke firme, te da ih je tamošnji ministar ekonomije pitao da li bi učestvovali na tenderu u prijateljskoj zemlji.
- Vidjeli smo da je Crna Gora na Jadranskoj obali i da je specifična i posebna zemlja. Nikšićka Željezara, ako se fabrikom bude upravljalo na pravi način i uz investicije, može doprinijeti ne samo ekonomiji Crne Gore, već i regiona. Dali smo mnogo više od vrijednosti fabrike. Pošto do sada nije bilo investicija u ekologiju, počeli smo sa ulaganjima u tu oblast odmah nakon preuzimanja i za mjesec dana smo oslobodili grad od dima i prašine. Sve investicije koje smo zacrtali čemo ispoštovati - uložićemo 35 miliona eura i zaposliti 500 radnika, uz povećanje proizvodnje na 400 hiljada tona godišnje - istakao je Tosjali, napominjući da fabrika trenutno ne proizvodi ni 2000 tona mjesečno „što je malo u odnosu na proizvodnju u našim matičnim fabrikama“.
- Konstatacija radnika da su im plate prepolovljene nijesu utemeljene u stvarnosti i radi se o političkim ocjenama pojedinaca. Čim smo preuzeli fabriku zaposlili smo 300 radnika, a mogli smo početi sa mnogo manjim brojem jer nije bilo proizvodnje. Međutim, zaposlili smo ih zbog socijalne odgovornosti. Oni su znali koliko će biti plaćeni, potpisali su ugovore i tako zasnovali radni odnos. Od 300 zaposlenih 154 je odlučilo da stupi u štrajk, a mislim da nijesu svi donijeli tu odluku svojevoljno - naveo je Tosjali, ističući da se od osnivanja holdinga nikad nijesu sreli sa ovakvom situacijom.
- Cijena rada od 250 eura nije stvarna i ti podaci služe za zamajavanje javnosti. Trošimo na radnike mnogo više. Radnici mogu da nas tuže ukoliko nijesmo ispoštovali potpisano. Prosječna plata u fabrici je oko 384 eura - rekao je Tosjali, koji je iznenadio javnost iznoseći podatak da su plate u turskim željezarama svega 10 odsto veće nego u nikšićkoj.
Naglasio je da nijednom zaposlenom ne žele da ih napusti posredstvom socijalnog programa.
- Međutim, moraju da se oslobode starih navika. Ako nekog zamolimo da pređe u drugi pogon i promjeni posao, dobijamo odgovor da to za njega nije prihvatljivo. Vraćamo se na period kad su zaposleni sjedjeli, a fabrika propadala. Radnu disciplinu želimo da vidimo i u Crnoj Gori, da su radnici spremni da obavljaju svaku dužnost. Ovaj stav smo podijelili i sa poštovanim premijerom Lukšićem. U tom slučaju, trudićemo se da ne otpustimo nijednog radnika - podvukao je Tosjali.
Kazao je da predsjednika sindikata Željezare Janka Vučinića nije lično upoznao, ali da jesu drugi članovi uprave,
- Imam puno poštovanje prema njemu, ali naša firma ima određena pravila i zaposleni se ne mogu nasilno ponašati prema kolegama. Vučinić je verbalno i fizički napao našu inžinjerku, koja se policiji žalila na njegovo ponašanje. Vođi sindikata se ne smije dati za pravo da se tako ponaša. Pokrenut je disciplinski postupak, Vučinić je imao priliku da se brani i na kraju smo morali da izreknemo disciplinske mjere - pojasnio je Tosjali.
Podsjetio je da je holding dobio ponudu od Rusa za preuzimanje KAP-a i da o tome paralelno razgovaraju sa Vladom.
- Nije problem promjena vlasnika, već razmatramo kako da na pravi način organizujhemo proizvodnju i napravimo KAP konkurentnim. Radimo detaljne analize koje ćemo uskoro predočiti Vladi. Vjerujemo u ekonomiju Crne Gore - poručio je Tosjali.