To jeste, kaže ona, najvažnije ali sada, kada su neke mjere ublažene, i najavljena nova popuštanja valja razmišljati i o životu poslije korone. A frizere i kozmetičare brine kako će to izgledati.
Iz Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT) u subotu je saopšteno da će frizeri i kozmetičari vrata svojih salona i studija otvoriti 4. maja. Cijeli sistem zakazivanje, šišanje ili sređivanje noktiju, funkcionisaće drugačije od onog na koji smo navikli.
“Još ne znamo kako ćemo i pod kojim uslovima raditi, ali bismo rado, posluŠali instrukcije Instituta za javno zdravlje na koji način da zaštitimo sebe i klijente tokom rada”, kaže Vukomanović.
Violeta ističe da je korišćenje rukavica, upotreba peškira i mantila za jednokratnu upotrebu u njenom salonu standard. Za sada ih imaju u dovoljnim količinama.
“Određenu količinu maski sam već obezbijedila, ali su cijene u apotekama visoke. Veledrogerije su povoljnije tako da ću medicinska sredstva za higijenu i dodatnu količinu maski obezbjeđivati preko njih”, kaže Vukomanović.
Da bi se obezbijedila neophodna socijalna distanca, neće koristiti pune kapacitete svojih salona. Smjene i mjesta za rad moraće da smanje.
“Od četiri radna mjesta koristićemo samo dva. Muški i kozmetički dio salona imaju po jedno radno mjesto i funkcionisaće kao i do sad. Prilikom zakazivanja termina se uvijek vodilo računa koliko vremena se posveti klijentu i ugođaju koji ima u salonu. S obzirom na nove okolnosti, obim posla će biti umanjen za 30 do 40 posto”, objašnjava Vukomanović.
Jedan od najpoznatijih crnogorskih frizera,Zoran Vukčevićističe da početak rada u ovim uslovima najviše opstruira nedostatak sredstava za zaštitu, ali i njihove cijene.
“Dok smo radili edukacije, ali i obavijali redovne obaveze u salonu, kupovali smo ih po povoljnim cijenama. To više nije tako, potreban je veliki novac. Da bi se u startu spremili, tu su i viziri koje moram da obezbijedim svim radnicima, ali i toplomjeri kako bi na ulasku mjerili temperaturu. A ako budemo još morali klijentu da damo masku, onda tu neće biti nikakve zarade”, kaže Vukčević.
U njegovih osam poslovnica zaposleno je 56 radnika. Kaže da niko nije dobio otkaz, već je učenicima koji su neposredno pred uvođenje mjera završili edukaciju kod njega, ponudio radna mjesta. Plate će isplaćivati uz pomoć kredita od Investiciono-razvojnog fonda (IRF), koji je namijenjen poboljšanju likvidnosti preduzeća.
“Ponudio sam da ih primim dok traje ovo stanje, računam oko pet ili deset novih radnika, ako bi država plaćala doprinose za njih. Biće umanjen rad. Ako smo imali šest stolica, sada ćemo koristiti tri, a na četiri dvije. U salonu u Delti sam imao oko 15 radnika, sada može da radi pet, i to u smjenama koje će trajati po tri sata. Tu su nova ulaganja za sredstva za zaštitu i dezinfekciju. Bilo bi lijepo da nam ih daju besplatno ili da smanje cijene i nama i građanima. Nije fer da se trgovci bogate na račun ove muke i tuge. Što se tiče naših usluga, cijene nećemo mijenjati, ali ćemo imati ogromne troškove”, ističe Vukčević.
Kao jedan od najvećih problema u svoji branši Vukčević ističe rad na crno, koji i ovih dana cvjeta.
“Svakodnevno dobijam informacije da veliki broj salona radi na teritoriji Podgorice. Mi, koji radimo legalno i državi putem PDV-a donosimo veliki profit, smo na gubitku. Država mora da stane na kraj divljem radu pojedinih frizerskih i kozmetičkih salona”, ističe on.
U Evropi i regionu frizerski saloni su počeli da rade. Prošle nedjelje društvene mreže obišao je snimak vlasnice salona u Zagrebu koja je pokazala kako se pripremila za rad u vrijeme korone. Osim vizira i sredstava za zaštitu, između stolica za rad postavljene su pregrade.
“Ona je to dobila od sponzora, mi to ne možemo ovdje raditi, jer je potreban veliki novac. Specifična je situacija, nismo dobili nikakvu pomoć za razliku od Slovenije i Hrvatske. Njima je država uplatila novac i mogu da krenu da rade. Ne znam kako će se stvari dalje odvijati kod nas, ali nećemo dozvoliti da ugrozimo sebe niti klijente”, kaže Vukečević.
Da je pomoć od države potrebna, saglasna je i Vukomanović.
“Poslovanje salona „Lookby Violeta” je stabilno sa izmirenim ličnim dohodcima za saradnike, doprinosima i porezima prema državi, tako da nismo imali potrebe za prvom mjerom pomoći kroz kreditnu liniju IRF-a. Druga mjera Vlade je isplata minimalnih ličnih dohodaka za april i pokrivanje doprinosa za taj mjesec. Očekujemo realizaciju početkom maja u punom iznosu. Najveća pomoć koju bi Vlada trebala da nam pruži je nulta tolerancija za sivu ekonomiju koja je u frizerskoj djelatnosti oko 50 odsto. U ovoj situaciji profesija se pokazala kao odgovoran i savjestan partner, bez obzira na neizvjesnost trajanja krize koja je bila pred nama. U situaciji kad predstavljamo trošak zabudžet, nadamo se da će porasti svijest o veličini i značaju budžetskog prihoda uvođenjem kompletne djelatnosti u legalne tokove. Znanjem i iskustvom ćemo rado biti partneri na tom poduhvatu”, istakla je Violeta.
Osim frizera, pune ruke posla nakon izlaska iz karantina imaće i kozmetički saloni.Mirela Leković, vlasnica bjuti studija „Per Lei“ kaže da će nošenje maski i rukavica i u njihovom salonu biti obavezno, te da će obezbijediti dovoljno za one koje to ne budu imale.
“Nedostatak maski neće predstavljati poseban problem budući da ih je lako napraviti, tako da već imamo obezbijeđen dovoljan broj za prve radne dane nakon karantina. Takođe, u kozmetičkom salonu postoje i zalihe rukavica i sredstava za dezinfekciju, te se nadamo da će nakon isteka zaliha, potrebni proizvodi biti dostupniji. Bitno je istaći da kozmetičari i u normalnim okolnostima, radi zdravlja kozmetičkih radnika i klijenata, preduzimaju neophodne zaštitne mjere. Mnogi kozmetički tretmani podrazumijevaju obavezno nošenje maski i rukavica. Naravno, u kozmetičkim salonima sredstva za dezinfekciju su obavezna i svakodnevno se koriste”, kaže Leković.
Povećanje cijena, dodaje, je dodatno opterećenje, imajući u vidu gubitke koje svi kozmetičari tokom trajanja uvedenih mjera imaju.
“Mi smo primorani da ta sredstva kupimo, bez obzira na cijenu, jer je zaštita i zdravlje klijenata i zaposlenih na prvom mjestu. Nadamo se da će ublažavanjem mjera u državi i cijene biti smanjene, imajući u vidu najave za podršku malom i Prednjem biznisu”, ističe Leković.
U kozmetičkom salonu, zaposlene su četiri radnice, kojima se obavezan dio plate redovno isplaćuje iako salon ne radi.
“Ne sumnjam da će sve biti nadoknađeno nakon otvaranja salona, budući da očekujemo znatno povećan obima posla. Kao i svaki salon, tako i naš ima takozvane stalne mušterije, koje će, naravno imati prednost što se tiče zakazivanja termina. S obzirom na to da salon ima dovoljno prostornih i radnih kapaciteta, neće biti problem za prijem svih mušterija koje pozovu. Poštovaćemo sve propisane mjere i socijalnu distancu. Trudićemo se, koliko bude moguće, da mušterije ne čekaju više od dva ili tri dana, a, ako to ne uspijemo da ostvarimo, angažovaćemo još kozmetičkih radnika”, kaže ona.
ŠminkerkaSnežana Grbana ovu situaciju gleda optimistički i vjeruje da će se brzo riješiti. Kaže da će i nakon karantina, rad kozmetičkih usluga biti dosta sličan kao i ranije, jer sama usluga zahtijeva sterilisanje alata i svih sredstava za rad.
“Doći će do intenzivnije dezinfekcije radnog prostora kao i nošenja adekvatne opreme (maski i rukavica). Mušterije će već pri ulazu u salon biti obaviještene i obavezne na dezinfekciju ruku, nošenje određenih jednokratnih sredstava za zaštitu obezbijeđenih u salonu”, navodi Grba.
Usluga će se, kaže, zakazivati individualno, tj. po jedna mušterija.
“Otkazivanje za vrijeme karantina mnogih promocija, svečanosti, svadbi odrazilo se na naš rad. Međutim došlo je samo do pomjeranja tih događaja, koji će se ipak obaviti nakon završetka ove situacije. Smatram daje došlo do veće pauze i da se nakon karantina sa puno strpljenja i rada možemo vratiti normalnim radnim i životnim tokovima”, zaključila je Grba.
Otkazivanje maturskih i polumaturskih večeri ne utiče na profit
Budući da su od uvođenja mjera radi suzbijanja i sprečavanja virusa, škole zatvorene, a vrlo je izvjesno da se maturske i polumaturske večeri neće održati, ako frizeri i kozmetičari tad imaju više i posla nego inače, ističu da im to mnogo ne utiče na finansije.
“Nadam se da će se zakazane mature i polumature održati, ali sa pomjeranjem datuma. To su događaji koji ne donose profit samo kozmetičkoj djelatnosti, već i ostalima (restorani, dizajnerske kuće, prodavnice nakita, obuće, materijala). Kao povećanje obima posla u jednom mjesecu neće nas ugroziti, a svakako da ćemo biti tu da im uljepšamo taj dan, kao i do sada”, kazale su Snežana Grba i Violeta Vukomanović.
Pozive „upomoć” imali svakodnevno
Od početka karantina, kažu sagovornici Pobjede, svakodnevno su imali pozive „upomoć” od mušterija, bilo da su u pitanju nokti, kosa ili brada.
“U ovom poslu sam od 1975. godine i imam mušterije koje su starije i od mene. Ova situacija je svakog uzdrmala, pa i njih. Nije lijepo izlaziti neuredan iz kuće, ali situacija je takva da moramo. Čak i ja, u znaku solidarnosti sa mojim mušterijama, neću da se šišam i brijem”, kaže Vukčević.
Mirela Leković dodaje da su njene mušterije od početka bile svjesne situacije, a posebno ističe da nijesu imale molbu da tretmane rade u salonu ili kući.
“I da jesmo, ne bismo to prihvatili. Pokušavali smo da im izlazimo u susret, putem telefona ili društvenih mreža, koliko je to bilo u nažoj mogućnosti”, kazala je Leković.