Društvo

Sindikat prosvjete i Ministarstvo se dogovorili da urede nedostatak što nastavnicima nije propisan minimum procesa rada u slučaju štrajka

Formiraće komisiju da riješi „satnicu“

Na sastanku predsjednika Sindikata prosvjete mr Radomira Božovića i ministra prosvjete Miomira Vojinovića dogovoreno je da će formiraju komisiju koja će da propiše koji je minimum procesa rada u prosvjeti u slučaju štrajka.

Formiraće komisiju da riješi „satnicu“ Foto: Pobjeda/Iva Mandić
PobjedaIzvor

Komisija će imati po tri predstavnika iz Ministarstva i Sindikata. Božović kaže da je ranije, 2016. godine, formirana komisija koja je imala isti zadatak, ali da se jednom sastala i nikada više. On očekuje da sada završe posao. Božović podsjeća da je obaveza Ministarstva prosvjete kao poslodavca da po Zakonu o štrajku propiše koji je minimum procesa rada. Prema aktuelnim propisima, nastavnici moraju da drže sve časove u trajanju od 45 minuta, te jedino ne moraju da izvode dopunsku nastavu. Smatraju da se to ne može smatrati minimumom procesa rada kada moraju u suštini sve da odrađuju.

Sindikat je ranije komentarisao da je njihov zahtjev da čas traje pola sata.

Pisali su ministru Vojinoviću, tražeći sastanak kako bi riješili problem. Najavljivali su da ako Ministarstvo ne pokaže interesovanje, onda bi se obratili Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova, da njihova arbitraža pokrene slučaj ili bi, na kraju, tužili državu.

Nedavno su nastavnici tražili da štrajkuju zato što su bili nezadovoljni iznosima plata. Pregovori Sindikata sa donosiocima odluka su se prolongirali, pa su profesori poručivali da ne mogu više da budu strpljivi, što se tražilo od njih. Tada su ukazivali na problem što propisima nije uređeno pitanje štrajka, što moraju da drže sve časove. Pojedini su tada, dok je trajao odmor, a ujedno se održavali sastanci predstavnika Sindikata i ministara, izlazili ispred škole i tako pokazali nezadovoljstvo. Tražili su štrajk, blokade saobraćajnica, ukoliko im se ne usvoji zahtjev da im se od januara ove godine poveća plata za 45 odsto.

Sindikat je u pregovorima sa ministrima prosvjete i finansija tražio da se za toliko poveća plata, ali je dobio odgovor da je to – neizvodljivo. Ministri su tada poslali poruku da im mogu povećati plate u tom iznosu fazno, kroz tri godine, ali da nikako ne može da se realizuje odjednom toliko povećanje. Pozivali su nastavnike da treba da imaju razumijevanja jer i drugim zaposlenima u državi treba da se poveća plata. Nastavnici su im odgovarali da su oni nekorektni prema njima, da im obrazovanje nije prioritet, da im uvijek obećavaju kako će biti cijenjeni u društvu, ali da nikada ne ispunjavaju obećano. Ministri su ponudili da im se od januara uveća plata za 12,5 odsto, Sindikatu to nije bilo prihvatljivo, pa su se na kraju „našli“ na - 15 odsto.

Međutim, glavni odbor Sindikata je na sjednici srušio tu ponudu i zatražili su da se ponovo pregovara sa ministrima. Ponovo su prijetili da će organizovati proteste, štrajk... Konačna ponuda nakon toga bila je da im se od januara poveća plata za 20 odsto, što je na kraju prihvaćeno. Nastavnici su poručili da nijesu zadovoljni, ali su procijenili da nemaju izbora, da je bolje da prihvate nego da ne dobiju ništa.

Portal Analitika