Međunarodni dan porodice obilježava se svake godine 15.maja, Generalna skupština Organizacije ujedinjenih nacija proglasila je ovaj praznik Rezolucijom 1993. a prvi put je obilježen 15.maja 1994.godine.
Koordinatorka za rani razvoj djeteta u UNICEF-u Ida Ferdinandi, u jutarnjem programu Budilnik, poručila je da je roditeljstvo je veoma važno, istakla da je to je lijepa i zahvalna uloga, ali, dodaje ona, u isto vrijeme i teška i zbog toga je prepoznato u Konvenciji o pravima djeteta UN-a da država treba, kako podsjeća, da pruži podršku roditeljima.
"Različite su potrebe koje roditelji treba da zadovolje, a mi često sprovodimo i neke ankete da vidimo šta je to što roditeljima najviše treba, u kom domenu im najviše treba podrška i mogu da kažem da se ti odgovori ne razlikuju mnogo u Crnoj Gori od ostatka svijeta. Roditelji uglavnom kažu da im treba podrška u smislu dobrog zdravlja svog djeteta, savjetovanja u smislu pravilne ishrane, pristup predškolskom obrazovanju, usluge socijalne zaštite, plaćeno roditeljsko odsustvo, znači svi vidovi podrške", rekla je Ferdinandi.
U vrtiću ,,Djina Vrbica”, kaže Ferdinandi, sprovodi se program "Brižne porodice" i imaju puno grupa roditelja i lijepo je, ističe ona, da se čuju iskustva roditelja.
"Roditelji kažu da se za mnoge uloge u životu pripremaju, da idu u školu posle se bavili nekim poslom, dok ih za roditeljstvo malo ko pripremi. Mi imamo naše roditelje koji su nam neki obrazac ponašanja, ustvari djeca najviše uče od svojih roditelja, oni su u stvari ogledalo svojih roditelja i uče kroz njih, ali nijesu možda uvijek ti obrasci najbolji, možda nekad treba neke obrasce da promijenimo.Tu bih možda istakla da je roditeljima važna podrška u rješavanju nekih konkretnih izazova u ponašanju djece, jer djeca kad se razvijaju i rastu malo nas testiraju, testiraju granice, spoznaju svijet, prosto treba malo vremena" istakla je Ferdinandi.
U istraživanju koje je pod pokroviteljstvom UN-a iz 2018.godine, podsjeća Ferdinandi, koje se sprovodi u više od 100 zemalja, dodaje ona, rezultat je bio da je preko 60 posto djece izloženo nasilnom disciplinovanju, od čega između 30 i 40 posto, kako ističe, fizičkom kažnjavanju.
Program "Brižne porodice" je međunarodni program roditeljstva, objašnjava Ferdinandi, koji su izradili eksperti sa renomiranih univerziteta, prije, kako podsjeća, petnaestak godina, uz podršku SZO i UNICEF-a.
"Ideja je bila da se napravi program roditeljstva koji je nekomercijalan i besplatan za roditelje, na osnovu dobrih iskustava iz već postojećih programa roditeljstva, jer oni već postoje nekih pedesetak godina, ali koji se plaćaju, to su uglavnom programi koji dolaze iz bogatih dijelova svijeta, koji su licencirani i gdje se plaća svaka njihova upotreba. Ovo bi bio odgovor na to kako bi svim zemljama, čak i zemljama sa nižim dohotkom, bili dostupni ovako kvalitetni programi. On se sprovodi u svijetu nekih 12, 13 godina, širio se postepeno", kazala je Ferdinandi.
Crna Gora je, ističe ona, bila prva zemlja u Evropi koja je usvojila program.
"Mi smo mnogo ponosni na to. Prilagodili smo program našem geografskom području, a prva obuka je organizovana 2017. godine uz podršku Evropske unije, a sprovodi se od 2018. godine. Moram da kažem da su nam tu glavni partneri bili vrtići, domovi zdravlja, nevladine organizacije, a u posljednje vrijeme imamo i neke druge ustanove koje su se uključile u provođenje programa", zaključila je Ferdinandi.