Crna hronika

VDT pozvalo sveštenika Crkve Srbije na saslušanje zbog teksta „Ujedinjenje ili ukrajinizacija“

Femić pred tužiocem u petak

Sveštenik Ognjen Femić biće saslušan u svojstvu osumnjičenog u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici u petak, povodom teksta „Ujedinjenje ili ukrajinizacija“ objavljenom početkom aprila na neregistrovanom portalu IN4S, a zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Femić pred tužiocem u petak Foto: UGC
PobjedaIzvor

Njegov advokat Sava Kostić kazao je Pobjedi da je tužiteljka Andrijana Nastić u obavezi da Femiću saopšti sadržaj krivične prijave i da ga upozna sa njegovim pravima i obavezama koje ima kao osumnjičeni.

On je pojašnjavajući proceduru kazao da tužiteljka na bazi prikupljenih informacija rukovodi izviđajem ili istragom, prikuplja podatke... „na osnovu čega treba da donese odluku da li će ga dalje procesuirati ili će obustaviti postupak i odbaciti krivičnu prijavu.“

Više državno tužilaštvo u Podgorici samoinicijativno je 7. aprila formiralo predmet povodom objavljivanja teksta sveštenika Femića, kada je dat nalog Upravi policije da prikupi potrebne informacije kako bi se utvrdilo da li je u tom slučaju počinjeno krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Kako piše u Krivičnom zakoniku Crne Gore, ko javno podstiče na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

Femić je u tekstu objavljenom na IN4S-u Crnogorce uporedio sa biblijskim bratoubicom Kainom, ustvrdio da je na bratoubistvu nastala i država Crna Gora, te je uporedio sa Ukrajinom.

- U tom smislu sadašnja Crna Gora je nastala na antidržavnim elementima. Ona je antipod države. Može li Kain biti legitiman? Krv traži novu krv, i zato je nelegitimno, jer nije pravedno. Krv Aveljova se sada proliva u Ukrajini. Za rat u Ukrajini je kriv Kain, i rat se tu neće završit. Spas od Kaina je u jedinstvu, u tome da braća žive zajedno. Jedinstvo i ujedinjenje je lijek od ukrajinizacije - napisao je Femić.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) početkom maja uputio je vršiteljki dužnosti vrhovnog državnog tužioca Tatjani Begović inicijativu za davanje uputstva opšteg karaktera u postupanju tužilaca prilikom izvršenja krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje koja su definisana čl. 370 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Cilj te inicijative je, kako su naveli u CGO, da se institucionalno utiče na senzibilizaciju tužilaca u dijelu opasnosti koje nosi to krivično djelo, kao i da se uspostavi praksa efikasnog, ujednačenog i neselektivnog postupanja u odnosu na ovakve slučajeve.

U prilog neobjašnjivo nejednakom postupanju, CGO je ukazao na skorašnje slučajeve Miloša Ostojića, sada već bivšeg predsjednika Revizorskog odbora Luke Bar, i sveštenika Femića.

U slučaju Ostojića i njegovih objava na društvenim mrežama u kojima je vrijeđao Bošnjake i Crnogorce svjedočili smo brzoj i adekvatnoj reakciji tužilaštva, koja je za rezultat imala privođenje i određivanje pritvora od 30 dana zbog sumnje na izvršenje krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Sličan scenario izostao je u slučaju sveštenika Femića, pa je od formiranja predmeta do saslušanja prošlo više od mjesec dana.

Na nejednak pristup tužilaštva u ova dva slučaja ukazivala je i Pobjeda, kao što u kontinuitetu ukazuje i na, od institucija sistema, višegodišnje ignorisanje govora mržnje i izazivanja nacionalne i vjerske netrpeljivosti sa stranica portala IN4S.

Jedan od osnivača internet stranice i istoimene nevladine organizacije - IN4S, koju je Stejt department u svojim izvještajima označio dijelom mreže ruskog propagandnog sistema, je i rektor Univerziteta Crne Gore Vladimir Božović koji je na tu poziciju došao za vrijeme 42. vlade Zdravka Krivokapića, a glavni i odgovorni urednik, kako se sam godinama predstavlja, Gojko Raičević.

CGO je ukazivao da jednak pristup i pravovremenost u postupanju u svim slučajevima mogu ograničiti i rastući govor mržnje u javnom prostoru uz ocjenu da različito postupanje tužilaštva ne doprinosi jačanju vladavine prava, a ni multikulturalnosti i građanskom konceptu države Crne Gore.

Ono što posebno ističu u CGO je da je zajedničko za slučajeve Ostojić i Femić to da su pokrenuti tek poslije pritiska javnosti, te da mediji i nevladine organizacije koje su budni na ovakve pojave ne smiju u tome biti usamljeni, a državne institucije, naročito tužilaštvo, ne smije reagovati tek nakon pritiska javnosti.

Portal Analitika