Društvo

Pozivaju nadležne institucije Crne Gore da djelotvorno sankcionišu svaki oblik relativizacije zločina

FCJK povodom 30 godina od genocida: Nikad više Srebrenica!

“Žrtve Srebrenice, stradale u tišini svijeta, obavezuju nas da nikada ne zaboravimo i da dostojanstveno gradimo budućnost u kojoj neće biti mjesta za nove genocide. Samo istinom, pravdom i obrazovanjem možemo spriječiti ponavljanje zločina”, naglašavaju

FCJK povodom 30 godina od genocida: Nikad više Srebrenica! Foto: Memorijalni centar Srebrenica
Portal AnalitikaIzvor

Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK) izrazio je danas najdublji pijetet prema više od 8.000 nedužnih Bošnjaka - muškaraca i dječaka - koje su u julu 1995. godine ubili pripadnici Vojske Republike Srpske, samo zato što su bili Bošnjaci i samo zato što su bili muslimani.

Kako su podsjetili u saopštenju, ovaj zločin, koji je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju presudio kao genocid, ostaje trajna opomena čovječanstvu i neizbrisiva rana na savjesti Evrope i Ujedinjenih nacija.

Negiranje genocida u Srebrenici predstavlja ne samo moralni pad nego i krivično djelo koje mora biti kažnjivo u svakoj demokratskoj državi

“Genocid u Srebrenici direktna je posljedica agresije na Bosnu i Hercegovinu i višedecenijske, gotovo vjekovne propagande mržnje prema Drugom i Drugačijem. No, i pored genocida, razaranja, sistematskih silovanja, krvavih posavskih i podrinskih kupki te borbe do istrebljenja, Bosna i Hercegovina je opstala zahvaljujući herojstvu boraca i borkinja Armije Republike Bosne i Hercegovine, koji su u gotovo nemogućim uslovima branili svoj narod i pravo na život u miru i slobodi”, istakli su sa FCJK.

Njihov otpor, kako dodaju, predstavlja svjetionik hrabrosti i vjere u pravdu i vječni je spomenik žrtvama Srebrenice.

“Važna je činjenica da tadašnja od Beograda dirigovana Crna Gora institucionalno nije učestvovala u planiranju niti izvršenju genocida u Srebrenici, što je u više navrata naglasio i direktor Memorijalnog centra Potočari, dr Emir Suljagić. Ipak, naša država ne smije okretati pogled od istorijske odgovornosti - dobrovoljci iz Crne Gore učestvovali su na strani agresora tokom cijele agresije na BiH: pojedini su bili dio Arkanovih jedinica, a neki su služili i u zloglasnoj Jedinici za specijalne operacije MUP‑a Srbije i Vojski Republike Srpske”, podsjećaju sa FCJK.

Kako naglašavaju, napadi na Mostar, Sarajevo, zločini na sarajevskoj Grbavici, Kladuši, Bijeljini, Foči i drugim djelovima BiH u kojima su učestvovali crnogorski državljani ostaju tamna mrlja koju treba jasno imenovati, naučno istražiti i javno osuditi.

“FCJK će uvijek pamtiti žrtve Srebrenice, držeći kulturu śećanja kao temelj demokratskog i pravednog društva. Ostajemo beskompromisno posvećeni borbi protiv svih velikodržavnih i genocidnih ideologija koje su u prošlosti donosile stradanja, a danas prijete da naruše naš regionalni, skupo plaćeni mir”, upozoravaju oni.

Poručuju da negiranje genocida u Srebrenici predstavlja ne samo moralni pad nego i krivično djelo koje mora biti kažnjivo u svakoj demokratskoj državi.

“Pozivamo nadležne institucije Crne Gore da kroz zakonodavne i obrazovne politike djelotvorno sankcionišu svaki oblik negacije i relativizacije zločina i genocida te glorifikacije ratnih zločinaca poput balkanskih monstruma Radovana Karadžića i Ratka Mladića”, naglašavaju sa FCJK.

FCJK će uvijek pamtiti žrtve Srebrenice, držeći kulturu śećanja kao temelj demokratskog i pravednog društva

Ističu da je njihova akademska i društvena dužnost da, kroz nastavu i naučna istraživanja, demistifikuju propagandu, afirmišu kulturu mira i istinskog pomirenja te osnaže mlade generacije da prepoznaju svakovrsnu mržnju i suprotstave joj se.

“Žrtve Srebrenice, stradale u tišini svijeta, obavezuju nas da nikada ne zaboravimo i da dostojanstveno gradimo budućnost u kojoj neće biti mjesta za nove genocide. Samo istinom, pravdom i obrazovanjem možemo spriječiti ponavljanje zločina. Nikad više Srebrenica”, zaključuju sa FCJK.

Portal Analitika