- Imajući u vidu da u ovom trenutku još nijesu zvanično objavljeni junski podaci o javnim prihodima i rashodima, teško je dati nedvosmislen zaključak o novom rebalansu koji realno gledano biće teško sprovesti imajući u vidu datum izbora, kazao je Fabris.
Prema njegovim riječima, recesija prijeti velikom broju zemalja EU, a i prognozira se za veliki broj zemalja okruženja poput Slovenija, Hrvatske, Mađarske, pa stoga ni Crna Gora ne može biti izolovano ostrvo.
- To ne znači da treba sjedjeti skrštenih ruku već treba nastaviti sa unaprijeđivanjem poslovnog ambijenta, kazao je Fabris, dodavši da bi to donijelo veću kreditnu aktivnost banaka, ističe Fabris.
- Ovo je prvi put poslije 2008.godine da nemamo opadanje kreditne aktivnosti. Bilo bi poželjno da kreditna aktivnost bude viša, ali da postoji veliki broj ograničavajućih faktora, poput visokog rizika poslovanja i velikog broja nelikvidnih i prezaduženih preduzeća, kazao je Fabris Vijestima.
Fabris ističe da bi problem sa KAP-om trebalo riješiti tako što bi se pronašao renomirani strateški partner, ali dodaje da je u ovom trenutku to malo vjerovatno.
- Ukoliko se zaključi da prethodna opcija nije realna preostaju dvije. Prva je da se ide na zatvaranje KAP-a, a druga da se postigne nacionalni konzensus o subvencionisanju proizvodnje u fabrici, jer imajući u vidu trenutnu situaciju na tržište, nije moguća proizvodnja bez gubitaka. Naravno, ova opcija treba da podrazumijeva i restruktuiranje KAP-a i primjenu mjera koji bi minimizirale gubitke, naglasio je Fabris.