Politika

František Lipka, nekadašnji predsjednik Republičke referendumske komisije

Evropski pravac Crne Gore niko ne može zaustaviti

Vi ste od bivših jugoslovenskih republika stekli nezavisnost najkasnije, međutim, za četrnaest godina od referenduma, vi ste uspjeli da vašu zemlju europeizujete više nego što su to uspjele druge države u regionu. Riječ „europeizacija“ upotrebljavam kao sinonim svih pozitivnih promjena koje ste uradili u mnogim oblastima, poručio je Lipka crnogorskim građanima

Evropski pravac Crne Gore niko ne može zaustaviti Foto: Pobjeda/Dobrilo Malidžan
Marija Jovićević
Marija JovićevićAutor
PobjedaIzvor

Crna Gora je danas stabilna multietnička nezavisna država, članica NATO, buduća članica Evropske unije, većinski svjesna vrijednosti svoje nezavisnosti, odlučna da o svojoj budućnosti odlučuje sama. Proevropski pravac njenog napredovanja niko više ne može zaustaviti ili promijeniti, kaže nekadašnji predsjednik Republičke referendumske komisije František Lipka u intervjuu Pobjedi.

Bivši ambasador Slovačke u Crnoj Gori, Francuskoj, Belgiji, Luksemburgu i nekadašnjoj Jugoslaviji, ugledni slovaki diplomata i linost ija se rie pažljivo sluša kada analizira države Zaqpadnog Balkana, ističe da će Crna Gora sigurno biti prva nova članica Unije.

POBJEDA: Slavimo 14 godina nezavisnosti. Koliko se Crna Gora promijenila, jesmo li mogli bolje?

LIPKA: Bilo bi nepošteno i nepravedno reći onu klasičnu floskulu: „dobro ste radili, ali mogli ste više i bolje“. Naravno, uvijek se može uraditi više i bolje, međutim, taj učinak ovisi ne samo od vas i vaše želje i vaših napora, već i od objektivnih prilika koje postoje u vašoj zemlji i u bližem i daljnjem okruženju... i te domaće i inostrane prilike, nažalost, često nijesu bile pogodne za vas... Tek kad uzmemo u obzir ove prilike, onda možemo pravedno mjeriti rezultate zemlje i njene rukovodeće političke elite. Četrnaest godina u životu jedne države je veoma kratak period, a vi ste taj period iskoristili – pogotovo ako uzmemo u obzir ne baš pogodne prilike o kojima sam govorio - više nego dobro, mnogo bolje nego što smo mogli zamisliti prije četrnaest godina. Vi ste od bivših jugoslovenskih republika stekli nezavisnost najkasnije, međutim, za tih četrnaest godina od referenduma, vi ste uspjeli da vašu zemlju europeizujete više nego što su to uspjele druge države u regionu. Riječ „europeizacija “ upotrebljavam kao sinonim svih pozitivnih promjena koje ste uradili u mnogim oblastima...

Na međunarodnom planu Crna Gora je ovih četrnaest godina iskoristila na najbolji mogući način, uspjela je da se brzo i dobro pozicionira na evropskoj i svjetskoj mapi. Postala je članica Ujedinjenih nacija, Savjeta Europe, OBSE, WTO, NATO i svih relevantnih međunarodnih organizacija. Više puta je bila predsjedavajuća regionalnih organizacija. Uspješno napreduje na putu evropskih integracija. Crna Gora je danas u svijetu prepoznata kao predvidljiv i pouzdan partner, kao država sa bogatom istorijom i dinamičnom sadašnjicom, kao država uspješne društvene transformacije, koja istrajno realizuje svoje strateške ciljeve, kao politički i ekonomski stabilna država koja djeluje kao faktor stabilnosti u cijelom regionu.

Zapažene promjene, odnosno rezultate ste ostvarili i na unutrašnjem planu. Posebno cijenim da je Crna Gora uspjela da održi multietnički sklad i da izgradi dobre odnose sa susjedima i svim zemljama Zapadnog Balkana. Ako se u tim odnosima pojavi neki problem, on nije prouzrokovan Crnom Gorom. U zemlju su stigle značajne strane investicije, pojačali ste privredne kapacitete, izgradili ste ili gradite projekte strateške infrastrukture... Veoma su važne pozitivne promjene u svakodnevnom životu građana koje se vide na svakom koraku... Povećana je zaposlenost i životni standard... Međutim, po meni, najvažnije su promjene koje su se desile u društvenoj svijesti, u svijesti građana. Ljudi su postali aktivniji, samopouzdaniji, odgovorniji, svjesni da njihova budućnost zavisi prije svega od njih samih. Sve ove uspjehe ste postigli zahvaljujući naporima mnogih građana, zahvaljujući istrajnoj politici vaše Vlade, zahvaljujući vizijama i odlučnosti vaše rukovodeće političke elite na čelu sa predsjednikom Đukanovićem.

POBJEDA: Bili ste aktivni sudionik referendumskog procesa, koji je bio po najvišim evropskim standardima. Što je, po Vama, bilo presudno za demokratski karakter referenduma i njegov rezultat?

LIPKA: Mislim da je od presudnog značaja bila želja i jednog i drugog bloka da se pitanje državnopravnog statusa Crne Gore odluči putem referenduma po standardima i pod patronatom Europske unije. I jedan i drugi blok su vjerovali u svoju pobjedu i zbog toga su u toku referendumskog procesa respektovali dogovorena pravila. Oba bloka su pokazivali želju da se taj proces obavi na demokratski način a tako su se i ponašali. Na primjer, u Republičkoj komisiji koju sam imao čast da vodim, sve odluke do 21. maja bile su primljene na osnovu dogovora i kompromisa... Nakon 21. maja već smo morali da glasamo...

POBJEDA: Nažalost i danas 14 godina kasnije Crna Gora je na udaru onih struktura koje nas vraćaju u devedesete... Ko je tu zakazao, ima li rješenja za ovo pitanje, jer ovih udara je bilo i u vrijeme referenduma? Jesmo li opet na početku?

LIPKA: U toku referendumskog procesa blok za zajedničku državu sa Srbijom, čiji nasljednik je dio današnje opozicije, bio je ubijeđen da ne može izgubiti sa cenzusom od 55 odsto i zbog toga u kampanji nije prelazio „crvene linije“ ... Danas je situacija drugačija, a drugačije se ponaša i taj dio opozicije vjerovatno vjerujući da na taj način može promijeniti tok istorije... Jeste li opet na početku? Mislim da nijeste. Istorija se nikad ne ponavlja na takav direktan način. Kao što rekoh: Crna Gora je danas stabilna multietnička nezavisna država, članica NATO, buduća članica Evropske unije, većinski svjesna vrijednosti svoje nezavisnosti, odlučna da o svojoj budućnosti odlučuje sama. Proevropski pravac njenog napredovanja niko više ne može zaustaviti ili promijeniti...

POBJEDA: Možete li da predvidite što će biti sa Evropskom unijom, hoće li novo proširenje zahvatiti Crnu Goru?

LIPKA: U politici nije zahvalno baviti se proročanstvima. Međutim, dosadašnja istorija Evropske unije pokazuje da Unija je sposobna da riješi sve krize i da iz tih kriza izlazi ako ne baš ojačana, onda sigurno reformisana i spremnija za buduće izazove... Zbog toga vjerujem u budućnost Unije. Unija će riješiti i ove krize sa kojima se suočava danas i iz tih kriza će izaći ojačana, a takođe i drugačija. Ponekad se dešava da krize imaju i pozitivne efekte – primoraju vas da izmislite nove ideje i nove forme djelovanja... čini mi se da kriza izazvana pandemijom korona virusa ima snagu da u Uniji probudi nove potencijale, osnaži nagon za preživljavanje.

Samit Unija – Zapadni Balkan u Zagrebu je snažno potvrdio da će Unija nastaviti sa politikom proširenja. Međutim, nije ostalo samo na riječima - Unija je odobrila novu metodologiju proširenja, koja stvara uslove za bržu realizaciju reformi i brže napredovanje država kandidata prema Uniji. Crna Gora je već prihvatila tu novu metodologiju, a Unija je državama kandidata odobrila i veliki paket finansijske pomoći od tri milijarde i trista miliona eura za oporavak privreda nakon pandemije korona virusa... Zar može biti snažnije potvrde ozbiljnosti procesa eurointegracija ?

Opšte je poznato i prihvaćeno da se Crna Gora nalazi na čelu konvoja kandidatskih država na putu prema Uniji. Ja ne vidim nijedan razlog da tako ne bude i u budućnosti. Ako dođe do proširenja, Crna Gora će sigurno biti među prvim novim članicama Unije, ako ne i prva...

Najviše kod Crnogoraca cijenim spremnost da se žrtvuju za ideale

POBJEDA: Dugo ste radili u Crnoj Gori i činili sve da napreduje i uđe u NATO i približi se EU? Jednom ste mi rekli da se ovdje osjećate kao kod kuće? Što najviše cijenite kod Crnogoraca?

LIPKA: Taj katalog je veliki: Ponos na svoju istoriju i tradiciju. Sposobnost da se tradicionalne vrijednosti prenose u sistem vrijednosti savremenog društva. Snažna želja za slobodom, a nezavisnošću. Spremnost da se žrtvuje za ideale. Hrabrost i solidarnost u kritičkim situacijama. Odlučnost i istrajnost u postizanju ciljeva. Poštovanje date riječi. Veliki potencijal za inovacije i improvizacije. Sposobnost da se društvene pojave razmatraju u širim kontekstima. Ljubav prema bližnjima i prema životu.

Portal Analitika