Društvo

Pored Crne Gore, u projektu trebalo da učestvuju još tri republike i jedna pokrajina

Evo gdje su osamdesetih htjeli da grade elektrane na Morači i kako su planirali finansiranje

U ovo doba prije 37 godina, u Crnoj Gori, pa i šire, aktuelna je bila tema gradnje hidrocentrala na Morači.

Evo gdje su osamdesetih htjeli da grade elektrane na Morači i kako su planirali finansiranje Foto: Cgnews
Portal AnalitikaIzvor

Sve se, zapravo, dogodilo nakon što su slične ideje najprije postojale o Tari. No, njen je kanjon osamdesetih bio dvostruko zaštićen. Naime, kanjon te rijeke najprije je proglašen lokalitetom UNESCO-a, a onda je dodatno, na insistiranje gotovo cjelokupne jugoslovenske javnosti, zaštićen i posebnom odlukom.

Nakon toga, republičke vlasti bacile su se na novi projekat – gradnju četiri elektrane na Morači.

Prema toj ideji, prva elektrana trebalo je da bude na Andrijevu, druga u Milunovićima, treća u Raslovićima, a četvrta na samom ulazu u Titograd – na Zlatici.

Tadašnje procjene govorile su kako bi četiri elektrane na Morači godišnje proizvodile više od 700 miliona kilovat-sati struje.

Radovi su, kako se procjenjivalo, podrazumijevali ulaganje od gotovo 500 milijardi tadašnjih dinara, a postojao je i plan kako bi sve bilo finansirano.

Naime, u planu je bilo da do 1993. godine cjelokupan iznos ulože Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Makedonija i Vojvodina. Na pitanje zašto ostali, odgovor je – zato što te tri republike i pokrajina nijesu imali sopstvene viškove struje.

Prema ideji iz 1988. godine, tri republike i pokrajina Vojvodina trebalo je da ulože oko 350 miliona dinara. Od tog iznosa, 50 odsto bila bi bespovratna sredstva, a preostala bi im bila vraćena kroz kilovat sate. 

Računica je govorila kako bi se uloženo tim republikama i pokrajini 'vratilo' kroz struju za pet godina rada elektrana, odnosno do 1998. godine.

Sve je to, međutim, ostalo na papiru – što zbog nesuglasica i nepovoljne finansijske situacije, a nakon toga i usljed početka raspada zajedničke države.

Ipak, ideja o elektranama na Morači bila je i te kako živa i u ovom vijeku. Štaviše, prije desetak godina pristizale su i ponude, javljale su se kompanije od Turske do Kine, ali Morača je odoljela.

Portal Analitika