Bruto nacionalni proizvod u državama eurozone porastao je minimalnih 0,1 odsto u posljednjem kvartalu prošle godine u odnosu na prethodni kvartal, dok je u poređenju s ranijim godinama drastično pao.
Optimistične prognoze ekonomista koje su nagovještavale rast BNP za oko 0,4 odsto nisu se obistinile, a Zavod za statistiku Evropske unije objavio je juče svježe podatke koji ne ulivaju nadu. Eurostat navodi da je industrijska proizvodnja u evrozoni u decembru prošle godine opala za 1,7 odsto u odnosu na novembar. Ukupan prošlogodišnji pad BNP u EU iznosio je 4,1 odsto, a u eurozoni ravno 4 odsto.
Veliki deficit Grčke: Dok pojedine zemlje poput Austrije i Holandije ponovo bilježe ekonomski rast, Grčka, koja učestvuje sa 2,7 odsto u ukupnoj ekonomiji EU, potonula je u zastrašujući budžetski deficit koji je u prošloj godini četvorostruko prevršio propisani limit u evrozoni od tri odsto BNP. Od toga da li će i kako kriza u Atini biti riješena zavisiće budućnost evropske valute, predviđaju ekonomski eksperti koji tvrde da je Grčka dosad najveći izazov za eurozonu 16 država, piše Politika.
Posljednji pad evropske valute uslijedio je poslije samita u Briselu na kojem Atina nije dobila adekvatnu podršku ostalih članica EU što je ponegdje propraćeno razočaranjem u solidarnost država eurozone. Umjesto novca kojim bi Grčka pokušala da zakrpi budžetsku rupu, lideri su se opredjelili da nadgledaju kako Atina sprovodi vanredne ekonomske mjere koje bi trebalo da oporave tamošnju ekonomiju do 2012. godine.
Prema najlošijem scenariju koji je mogao da se čuje u Briselu, doduše nezvanično, Grčka bi mogla da bude isključena iz eurozone ukoliko mjere ne budu dale priželjkivani rezultat. Vedrije prognoze nagovještavaju da će lideri država eurozone uskoro ipak ponuditi snažan ekonomski plan za budućnost i nove efikasnije mehanizme kontrole.