Zajedničkim djelovanjem EU će prvenstveno nastojati da odgovori na trenutnu zdravstvenu krizu i humanitarne potrebe, da ojača zdravstveni i sisteme vodosnabdijevanja i kanalizacije partnerskih zemalja, podrži njihove istraživačke kapacitete, te da ublaži socioekonomske posljedice krize.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lajen je istakla da virus ne poznaje granice i da ovakav globalni izazov zahtijeva snažnu međunarodnu saradnju.
„Evropska unija neumorno radi na suzbijanju pandemije. Znamo da samo zajedničkim snagama možemo zaustaviti širenje koronavirusa u svijetu.“
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borel naveo je da se na pandemiju koronavirusa mora odgovoriti ujedinjenim, globalnim djelovanjem.
„Evropska unija i njene države članice daju svoj doprinos suzbijanju aktualne zdravstvene krize i njenih teških posljedica, u Uniji i u inostranstvu. Ovo je globalna borba i pobijedićemo ili izgubiti zajedno.“
Komesar za susjedsku politiku i proširenje OliverVarhelji podsjetio je da je u okviru globalnog odgovora na pandemiju koronavirusa, EU planirala više od 3,8milijardi eura za Zapadni Balkan.
„Planirana sredstva biće preusmjerena u rješavanje njihovih sadašnjih stvarnih potreba, a to su hitan odgovor na zdravstvenu krizu, jačanje zdravstvenih sistema i ublažavanje socioekonomskih posljedica pandemije.“
Prvi paketi mjera inicijative Tim Evropa već se sprovode u zemljama Zapadnog Balkana, u okviru kojih su za Crnu Goru opredjeljena 53 miliona eura bespovratnih sredstava .