Abiznis

Drugi pišu

EU Observer: "Krvava votka? Ruska firma otvara destileriju na pragu EU"

U Nikšiću je juče otvorena fabrika ruske votke Beluga a o tom događaju je danas pisao i EU Observer u tekstu pod naslovom “Krvava votka? Ruska firma otvara destileriju na pragu EU”.

EU Observer: "Krvava votka? Ruska firma otvara destileriju na pragu EU" Foto: screenshot
Antena MIzvor

U tekstu navode da je fabrika u Crnoj Gori počela da proizvodi rusku votku za izvoz u EU i podsjećaju na izjavu premijera Dritana Abazovića koji je poručio da ćemo biti “ponosni kada se Beluga Montenegro pojavi u izlozima širom svijeta“, dodajući da su njihovo tržište Francuska, Italija, SAD…

Beluga votka se, kako prenosi EU Observer, više ne prodaje u EU, nakon zabrane uvoza ruskog alkohola prošlog aprila. EU je donijela tu odluku kao reakciju na ruski krvavi masakr u gradu Buča, stavljajući, kako dodaju, sada znak pitanja na Abazovićev ponos ruskim brendom.

Zabrana uvoza votke je toliko stroga da nacionalne carine sprečavaju EU posjetioce da donesu iz Rusije čak i jednu flašu za sopstvenu potrošnju.

Evropska komisija je ocijenila nezakonitim i kada je ruski predsjednik Vladimir Putin, prošle godine poslao svom italijanskom prijatelju Silviju Berluskoniju 20 boca votke za njegov rođendan.

Ali ako je Putin “trolovao” EU sankcije, piše EU Observer, Beluga Crna Gora rizikuje da podigne nivo “ruganja” na jedan viši nivo.

Dodaju da je planirano da fabrika u Nikšiću ima proizvodnju u vrijednosti od 500 miliona eura za prodaju u izvozu, dok će zapošljavati 200 ljudi a ta brojka bi trebalo da se udvostruči do 2025. Veze sa Rusijom se, konstatuje EU Observer, ne kriju.

Pojašnjavaju da je investicija u CG urađena pet mjeseci nakon sankcija zbog Buče, u jasnom nastojanju da se zaobiđe embargo.

Otvaranju u srijedu je lično prisustvovao i ruski biznismen Aleksander Mekatin (Alexander Mechetin), koji je bio izvršni direktor Beluga grupe do decembra i koji još uvijek posjeduje 39 odsto akcija.

Mekatin se, kako navode, takođe sastao u Podgorici sa Abazovićem u februaru da bi razgovarali o projektu.

Crna Gora se, podsjeća EU Observer, formalno pridružila EU sankcijama, ali ni Beluga grupa ni Mekatin nijesu na crnim listama ni EU ni Crne Gore, jer se zabrana uvoza votke odnosi na cijeli sektor a ne na pojedinačne kompanije i ljude.

To što je Rusija pod sankcijama ne znači da su sve kompanije i njihovi stanovnici pod sankcijama, rekao je Abazović, dodajući da postoji lista kompanija i pojedinaca koji su pod sankcijama, citira ga EU Observer.

“Takođe imamo ruske turiste u Crnoj Gori. Ne možemo spriječiti one koji nijesu pod sankcijama da uđu u Crnu Gori i posluju”, rekao je, dodaju, Abazović.

Ali ako je Putinu bilo zabranjeno da šalje Berluskoniju votku, Evropska komisija nije sigurna da li Mekatin može da porizvodi votku van Rusije i šalje je EU klijentima.

“Deklarisanje uvoza votke ruskog porijekla, kao da je porijeklom iz treće zemlje krši zabranu indirektnog uvoza ove robe”, navode u odgovoru iz EK kada su ih pitali za projekat u Nikšiću, na pragu EU.

Takođe je zabranjeno operaterima iz EU da zaobiđu ovu zabranu tako što će, na primjer, uspostavljati šeme za prikrivanje stvarnog porijekla ovih proizvoda, dodali su, ali su odbili da kažu da li je fabrika Beluga grupe u Nikšiću prekršila pravila ili je njeno zaobilaženje bilo legalno.

Sada će biti na carinskim organima 27 pojedinačnih država EU da donose odluke, primijetila je Evropska komisija.

To znači da bi zemlje EU koje su prijateljske prema Rusiji mogle da otvore vrata za Belugu da prodaje svoje piće na tržištu bez ograničenja u budućnosti.

Države članice EU su odgovorne za procjenu slučajeva mogućeg zaobilaženja, rečeno je iz EK.

Kako se dodaje iz EK država članica koja želi da uvozi votku iz, na primjer, Crne Gore, treba da procijeni da li se radi o kršenju sankcija ili zaobilaženju.

Portal Analitika