Izvještaj evropske statističke agencije Eurostat pokazuje da se 20 najsiromašnijih regija EU-a nalazi u Bugarskoj, Rumuniji, Poljskoj i Mađarskoj, redom bivšim komunističkim zemljama centralne i istočne Evrope koje su se Uniji pridružile 2004. odnosno 2007. Popisom najbogatijih područja Evrope dominiraju regije u Njemačkoj, Holandiji, Danskoj i Britaniji. Najbogatije je područje užeg Londona, sa više od četiri puta većim bruto domaćim proizvodom po stanovniku od EU prosjeka, ili 49.100 eura godišnje.
Poređenja radi, u najsiromašnijoj regiji Bugarske taj je podatak iznosio tek četvrtinu evropskog prosjeka, ili 6.400 eura. Oba su podatka prilagođena su realnim troškovima života. Bogatstvo neke regije biće važan faktor kod odlučivanja o dodjeli sredstava iz novoga budžeta EU-a, sada vrijednog 125 milijardi eura godišnje. Ove godine počinju pregovori o sljedećem dugoročnom budžetskog razdoblju Unije, od 2014. do 2020.
Druga najbogatija regija EU-a Luksemburg, a slijede Brisel i Hamburg, saopštio je nadalje Eurostat. Prag je četvrti po redu, jedini grad srednje Evrope među 20 najbogatijih, prenijela je Hina. Za potrebe studije Eurostat je 27 zemalja članica Unije podijelio na 271 regiju. Tako je, na primjer, Luksemburg, budući da je mala zemlja, bio posebna regija, dok je Holandija podijeljena na 12 regija.