U detaljnom obračunu vezanom za FC Distribuciju i FC Snabdijevanje predloženi su relevantni troškovi i prihodi u skladu sa elektroenergetskim bilansom za 2011. godinu, navodi se u saopštenju EPCG dostavljenom Portal Analitika.
Stoga je zahtjev za određivanje regulatorno dozvoljenog prihoda i cijena kao i povrat na investicije je obračunat i predložen shodno privremenim metodologijama koje je odobrila RAE.
EPCG u ovoj fazi regulacije ne predlaže cijenu električne energije. Naime, nakon što joj se dostave potrebne informacije za prethodnu i tekuću godinu, RAE utvrđuje dozvoljeni prihod za svaku regulisanu djelatnost (mrežne djelatnosti i snabdijevanje). Tek nakon dozvoljenog prihoda, RAE traži od snabdjevača da dostavi tabelu sa cijenama (po metodologiji Agencije). RAE utvrdjuje da li je cjenovnik napravljen u skladu sa dozvoljenim prihodom nakon čega se utvđuje konačna tabela sa cijenama energije i to se može očekivati krajem marta.
Struja tretirana kao socijalna kategorija: Kada govorimo o cijeni struje, ona se ne moze porediti sa onom u nekoj od zemalja regiona u kojima je energija i dalje tretirana kao socijalna kategorija. U takvim situacijama država tj. Vlada subvencionira gubitke elektroenergetske kompanije iz budzeta, odnosno građana tj. poreznika.
U Crnoj Gori je, podsjećamo, trenutna cijena električne energije za domacinstva 7,36 euro centi po Kwh i znatno je niža od evropskog prosjeka, ali i od nekih zemalja u regionu, recimo Hrvatske, gdje je cijena 9.61, Slovenije 9.19, Mađarske 12,81, Grčke 10.05, Češke 10.80, Njemačke 13.41, Kipra 17.85 i Irske 17.91 euro centi po Kwh.
Po Zakonu o energetici, od 1.01. 2011., proizvodnja električne energije nije regulisana djelatnost već je prepuštena slobodnom trzištu. U svakom slucaju RAE je stavila u privremenoj metodologiji za tarife definiciju da je energija bazirana na principu “trošak plus“ metodologije. Kalkulacija cijene električne energije iz domaćih izvora urađena je na bazi planiranih troškova, prihoda i obima proizvodnje iz Elektro-energetskog bilansa za 2011. godinu i usaglašena sa metodom „stopa povrata na kapital“ („trošak plus“) koja inkorporira realne troškove poslovanja, troškove amortizacije i povrat na sredstva“. EPCG je zahtijevala povećanje cijene energije iz domaćih izvora zbog povećanja stope povrata na sredstva, znatno povećanih izdataka i troškova zaštite životne sredine, povećanih i izraženih potreba ulaganja u održavanje sistema te povećanja zakonskih obaveza (porez na imovinu) i dr. Naglašavamo da predloženi nivo cijene energije iz domaćih izvora za 2011. je u potpunostu u skladu sa uvoznom cijenom energije. Takodje smo uzeli u obzir da su tarife 2010. bile kalkulisane i definisane od strane RAE ne uključujući investicije realizvoane 2008, 2009 i 2010 u dijelu povracaja kapitala sto je jednostavno odluka koja vodi energetsku kompaniju do bakrota.
Formula koja je definisana od strane RAE je bila usvojena, i relevantni parametri su determinisani i predlozeni RAE u skladu sa evropskim standardima. Za obracun povrata na investicije koristi se formula koja je definisana od strane regulatora. Dakle, ukljucivanje parametara definisanih metodologijom RAE povrat na investicije je za snadbijevanje 11,6 %, dok je za distribuciju povrat 10,76%. Prethodna stopa povrata od 4,9% izračunata iz projekcije cijena električne energije u Crnoj Gori za period od 2009. do 2013. godine, koju je RAE uradila za potrebe Savjeta za privatizaciju Vlade, bez detalja o svakom parametru koji determinisu procenat povracaja na kapital. Stoga, prošlogodišnji procenat nije bio u skladu sa definisanom metodologijom. Jako je bitno naglasati da je jedan od glavnih parametara, bezrizična stopa povrata u Crnoj Gori iznosi 7,87 odsto , što je stopa povrata koju Vlada Crne Gore placa trzistu za petogodisnje obveznice izdate u septembru.
Nedostaje 30 odsto električne energije: Nabavka električne energije projektuje se na kraju svake godine za narednu. S obzirom na to da Crnoj Gori nedostaje godišnje 30 odsto energije, kao odgovorna kompanija, moramo planirati i pravovremeno obezbijediti dovoljne kolicine energije iz uvoza kako bi pokrili elektroenergetski bilans i obezbijedili uredno snabdijevanje potrosaca tokom cijele godine.
Podsjećamo da je Elektroprivreda izgubila prošle godine oko 46 miliona eura, zbog znatno nižih tarifa u odnosu na 2009. I pored toga, tokom 2009. i 2010. godine investirali smo više od 90 miliona eura u novu tehnologiju i odrzavanje postojecih kapaciteta. Tako smo dobrom proizvodnjom, dobro isplaniranim investicijama i boljom naplatom, kao i smanjenjem gubitaka obezbijedili punu stabilnost sistema i sigurnost u napajanju potrošača. EPCG će i u ovoj godini investirati u planirane projekte u cilju poboljsanja proizvodnje u buducnosti, smanjenja gubitaka i modernizacije tehnicko-operativnih sredstava. Poznato je da je EPCG sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj potpisala ugovor o kreditu za modernizaciju elektrodistributivne mreže vrijednom 35 miliona eura. Ujedno, sa našim dodatnim investicijama planiramo ugradnju tzv. „pametnih“ brojila za električnu energiju. Novim brojilima ćemo poboljšati sveukupnu efikasnost i smanjiti nivo gubitaka električne energije na mreži kao i povećati nivo naplate.