Ona je na konferenciji za medije resornog Ministarstva gdje je predstavljen Izvještaj za I kvartal 2021. o poslovanju privrednih društava u većinskom vlasništvu države iz nadležnosti tog resora kazala da je najveću dobit za pola godine ostvarila EPCG i ona iznosi 17,1 miliona eura.
Slijede CGES sa 8,6 miliona eura zarade, Monteput sa 238.000 eura, Marina Bar sa 179.000 i Luka Bar sa 94.000 eura dobiti.
Najveći gubitak, kaže, ostvarili su Aerodromi i on iznosi 3,7 miliona eura.
"Kada uporedimo podatke sa 2019. i 2020. devet kompanija je poslovalo bolje u odnosnu na 2019, a 11 lošije. U odnosu na 2020. imamo 12 kompanija koje su poslovale bolje, i sedam koje su poslovale lošije. U totalu sva društva su ostvarila bolji rezultat", kazala je Tošanić Radunović.
Primietan je, prema njenim riječima, trend oporavka u svim prvrednim djelatnostima. Najlošije, kako ističe, stoji pomorski saobraćaj.
"Očekujemo da će njihovi rezultati u nerednih pola godine biti bolji", navodi ona.
Ukupni troškovi zarada, kaže Tošanić Radunović, su iznosili 54 miliona eura.
"Troškovi sponzorstava i donacija su iznosile jedan milion i veći su za 20 odsto u onosu na 2019. a 15 odsto u ondosu na 2020. Najviše je izdvojila EPCG". kaže ona.
Najveći broj zaposlenih, kako dodaje, imaju CEDIS, EPCG, Rudnik uglja, ACG i ŽPCG.
ACG je zabilježio značajan broj pada novozaposlenih.
"Prosječne neto zarade su najviše u EPCG Beograd – 1 347 eura, a zatim slijedi To Montenegro sa prosječnom zaradom od 1 217 eura,dok je najniža u Željzničkoj infrastrukturi i iznosi 428 eura.", istakla je Tošanić Radunović.
Na pres konferenciji predstavljeni su rezultati rada nekoliko odjeljenja Ministarstva kapitalnih investicija
Govoreći o rezultatima rada Odjeljenja za borbu protiv korupcije Milorad Milošević je upoznao predstavnike medija da je za osam mjeseci rada tužiocima predato 12 informacija o mogućem postojanju krivičnih djela, od čega se polovina (šest) informacija odnosilo na moguće zloupotrebe u željezničkim preduzećima Montecargo AD (tri) i Željeznička infrastruktura Crne Gore AD (tri).
Po dvije informacije predate tužiocima odnose se na Barsku plovidbu i Elektroprivredu Crne Gore, a jedna za Crnogorsku plovidbu i sumnjivi izvoz oko 2.664 tona rude boksita iz Nikšića za Češku. Odjeljenje je preventivno djelovalo i zaustavilo tendere vrijedne od 100 hiljada do 20 miliona eura u kompanijama, koje pripadaju resoru MKI, u čijim tenderskim dokumentacijama su prepoznati diskriminatorski postavljeni uslovi.
Odjeljenje za borbu protiv korupcije se takođe bavilo sumnjivom kupovinom i otplatom crnogorskih brodova u Baru i Kotoru na štetu poreskih obveznika, partijskim zapošljavanjem i nepotizmom prilikom zapošljavanja na željeznici, sumnjivim ugovorom o isporuci struje Toščeliku, sumjivim ugovorom o izdavanju dva broda Barske plovidbe, faličnom dokumentacijom na tenderima Željezničke infrastrukture, pretovaranju vozova Montecarga itd.
Miodrag Rašović je istakao da je Ministarstvo kapitalnih investicija, kroz anekse i raskidOkvirnih sporazuma, koje je zaljučio bivši menadžment Ministarstva saobraćaja i pomorstva, ostvarilo uštede u korist Budžeta Crne Gore u 2021 godini u iznosu od oko 600 hiljada euraili za period trajanja okvirnih sporazuma i do 1,3 miliona eura.
Transparentnim postupcima javnih nabavki, indeks konkurentnosti postupaka javnih nabavki u ministarstvu se povećao što je rezultiralo boljim ponudama u korist ministarstva i ostvarivanjem ušteda koje idu i do 50%vrijednosti realizovanih postupaka u predhodnom periodu. Takođe, racionalnom potrošnjom, kontrolom i nadzorom nad trošenjem resursa sa kojima raspolaže MKI (kao što su potrošnja goriva, zakup poslovnih prostora...) ostvarene su značajne uštedekoje idu čak i do 40% vrijednosti utrošenih sredstava u 2020 godini.
Na kraju, ministar Bojanić je najavio da će se „Dani otvorenih vrata“ za medije u Ministarstvu kapitalnih investicija održavati svakog poslednjeg petka u mjesecu i pozvao novinare da prvom takvom danu prisustvuju već 24. septembra.