Iz Elektroprivrede Crne Gore su se oglasili povodom, kako kažu, netačnih navoda koji su prezentovani javnosti, a u kojima se nekadašnji ministar energetike Saša Mujović targetira kao javni funkcioner koji je učestvovao u potpisivanju Ugovora o zakupu proizvodnih kapaciteta Željezare sa kompanijom 8B Capital.
Elektroprivreda Crne Gore AD Nikšić u cilju istinitog informisanja javnosti saopštava da je EPCG vlasnik imovine nekadašenje fabrike Željezara od početka 2023. godine.
„U cilju valorizacije proizvodnih kapaciteta EPCG je donijela odluku krajem 2023. godine da kroz organizovanje javnih poziva pokuša da pronađe kompaniju koja bi bila spremna da obnovi proizvodnju kovanih ugljeničnih i legiranih čelika uzimajući u obzir činjenicu da EPCG nije imala zakonskih mogućnosti da se bavi proizvodnjom čelika i da to nije core biznis EPCG2, navode oni.
Kako ističu, EPCG u skladu sa Statutom kompanije nije imala obavezu da za to traži saglasnost resornog Ministarstva, ali rukovodeći se primjerima dobrih poslovnih praksi, Odbor direktora EPCG i Izvršni direktor EPCG o svim odlukama vezanim za obavljivanje javnog poziva za zakup proizvodnih kapaciteta Željezare i u kasnijoj fazi o zaključivanju Ugovora o zakupu sa zakupcem informisali su Ministarstvo energetike;
„EPCG je objavila 3 javna poziva iz razloga da bi sve kompanije iz Crne Gore, regiona, kao i globalne kompanije koje se bave proizvodnjom čelika mogle da apliciraju na javnim pozivima“, poručili su.
Nažalost, kako dodaju, i pored velikih napora uloženih na tom planu na sva 3 javna poziva kompanije koje su se pojavljivale nijesu ispunile dosta striktne uslove koji su zahtijevani od potencijalnih zakupaca;
Na posljednjem javnom pozivu, kako kažu, jedino se prijavila i ispunila zahtijevane uslove kompanija 8B Capital;
„Odluku o zaključivanju Ugovora o zakupu sa 8B Capital donio je shodno Statutu EPCG, Odbor direktora EPCG, a ne Ministar energetike. Odluka je donesena sa najboljom namjerom da se pokuša obnoviti proizvodnja u fabrici, jer se nijedna od referentnih kompanija koje imaju višedecenijsko iskustvo u proizvodnji ove vrste čelika nije prijavila na javni poziv niti izrazila interesovanje za pokretanje proizvodnje u fabrici“, kazali su iz EPCG.
Oni navode da je ugovor o zakupu bio napravljen kvalietno i na način da se radi o najboljem Ugovoru u poređenju sa svim ugovorima iz ranijeg perioda kada je Željezara privatizovana u nekoliko navrata.
Prema njihovim riječima, pomenuti Ugovor obezbijedio je da sva imovina za sve vrijeme ostaje u vlasništvu EPCG i da Zakupac ne može da otuđi i pričini štetu vlasniku imovine, što nikada ranije nije bio slučaj.
„Prisustvo tadašnjeg ministra energetike činu potpisivanja Ugovora o zakupu sa 8B Capital bilo je protokolarnog karaktera na način što je pozvan od strane EPCG da prisustvuje pomenutom događaju“, rekli su.
Kako dodaju, znajući da nije jednostavno donijeti Odluku o ulaganjima reda veličine nekoliko desetina miliona eura o ponovno pokretanje proizvodnje čelika u Željezari, EPCG je kao društveno odgovorna kompanija pristupila izradi alternativne strategije za EPCG-Željezara i kao rezultat toga pokrenuti su poslovni procesi izrade konstruckija i AB stopa za potrebe izgradje Solarnih elektrana i ta alternativna strategija se pokazala i pravilnom i već tokom 2024 i 2025 dala očekivane rezultate .
Pored toga, kažu, iako Zakupac formalno nije ušao u postupak zakupa, niti preuzeo na korišćenje bilo koji objekat u Željezari, EPCG je od zakupa po osnovu Ugovora prihodovala određena sredstva, te shodno tome ostvarila je određenu koristi, a nije pretrpjela bilo kakvu štetu po osnovu Ugovora o zakupu.