Društvo

Šćepanović: Nema razloga za brigu o kvalitetu vazduha

Izvor

Predstavnica agencije Lidija Šćepanović za radio Antena M kaže da količina štetnih čestica nije prešla granicu, a ako bi se to dogodilo – obavijestili bi građane. Nevladina organizacija Green home za početak sljedeće sedmice najavljuje čišćenje brda Gorica i plan za pošumljavanje.

Lidija Šćepanović iz Agencije za zaštitu životne sredine kaže da požari utiču na sve djelove prirode, ali analiza kvaliteta vazduha koju je Centar za ekotoksikološka ispitivanja uradio odmah po izbijanju požara pokazuje da je srednja vrijednost štetnih PM 10 čestica bila ispod maksimalno dozvoljene granice u najkritičnijem periodu.

- Moramo napomenuti da su klimatološki uslovi po izbijanju požara bili takvi da je bilo vjetra koji razblažuje te čestice u vazduhu, što je za požar štetno a za kvalitet vazduha u tom trenutku povoljno, jer je samim tim došlo da razblaženja tih čestica i na taj način nije došlo do njhovog prekoračenja., kazala je Šćepanović.

Razloga za brigu nema - jasna je Šćepanović.

- Kada je kvalitet vazduha posrijedi, Agencija za zaštitu životne sredine u ovom trenutku dnevno i satno može pratiti ta izvještavanja i to radi. U slučaju da dođe do bilo kakvog prekoračenja, javnost bi bila obaviještena, dodala je Šćepanović.

Podaci iz Agencije raduju Sanju Svrkotu iz NVO Green Home. Ipak, napominje da ne mogu biti rezervisani prema podatku da se sve nalazi u granicama normale.

- Prema našem mišljenju, dobro je da se to nalazi u određenim granicama, ali daleko od toga da to treba zanemariti, svakako da treba i nastaviti neka mjerenja. A prije nego što dođe do štete, koja bi mogla da nas košta čistog vazduha, neophodno je preventivno djelovati, kaže Svrkota.

Kao prvo, važno je uticati na svijest građana-kampanjama o ekološkoj i ekonomskoj vrijednosti šuma. No bitni su, smatra, i kvaliteniji planovi kako bi efikanije djelovali u slučaju elementarnih nepogoda.

Svrkota najavljuje da će u već od početka naredne sedmice početi pripreme za kako kaže čišćenje zelene oaze Podgoričana - Gorice.

- Prvo moramo očistiti taj prostor, a onda napraviti plan pošumljavanja. Ipak su to bila stablja stara desetinama godina, teško da se sada mogu zasaditi mladice. Sad su potrebna i određena sredstva kako bi se neka 'odrasla' stabla zasadila, tako da već moramo razmišljati o tome kako pronaći fondove i na koji način se organizovati. Znamo da to ne možemo odmah da prosto vratimo u pređašnje stanje, ali da što prije počnemo sa djelovanjem, rekla je Svrkota za Antenu M.

Svrkota očekuju da i nadležni odrade svoj posao-procijene i ponude plan za sanaciju štete. A ako je suditi po riječima direktora Uprave za šume Radoša Šućura požari su u Crnoj Gori nesporno pričinili veliku štetu.

Šućur je nedavno izjavio da je u požarima ugroženo i uništeno ne samo nisko rastinje već i stogodišnje šume. Za obnovu šume, je potrebno oko sedamdeset godina, što je , kako je istakao jedan od razloga zbog kojih je ekološla šteta, od požara, veća od materijalne. U prilog tome ide i podatak, da kako je naveo jedno odraslo drvo tokom dana proizvede kiseonika koliko u istom periodu udahnu tri odrasla čovjeka.

Portal Analitika