- Vlada je odabrala dobar tajming nakon završetkla ljetnje turističke sezone, što je ohrabrilo investitore da pozitivnije gledaju na dešavanja u ekonomiji. Međutim možda je emisiju trebalo kombinovati sa aranžmanom sa MMF-om, tim prije što bi ova međunarodna institucija bila spremna da ponudi povoljniji aranžman, kaže Damjanović.
Poslanik SNP-a kaže da su uslovi pod kojima su prodate obveznice možda malo bolji od očekivanih.
- Osam odsto kamate nije malo ali je mnogo bolje od one koje su postigle neke druge zemlje i to ne tako davno. Istina je da smo očekivali da dospijeće obveznica bude šest ili sedam godina ali je i pet solidno, kaže Damjanović.
PZP smatra da je kamata visoka: Sa stavom PZP-a se djelimično složio i Pokret za promjene čiji predstavnici takođe tvrde da su uslovi zaduživanja kod MMF-a znatno povoljniji.
- Kamatna stopa od 7,87 odsto na crnogorske obveznice je prilično visoka, kaže za ''Pobjedu'' šef stručnog tima PZP-a za finansije Zarija Pejović.
''To možda najbolje pokazuje poređenje sa Slovenijom, koja se na ovaj način zadužila po kamati od 2, 75 odsto.Visoka je i u odnosu na Hrvatsku koja je ostvarila stopu od 6, 5 odsto''.
Pejović je podsjetio da je Makedonija ostvarila stopu od gotovo 10 odsto.
- Hrvatska, Crna Gora i Makedonija nijesu članice euro zone pa imaju i veće premije za rizik, što uslovljava veće kamatne stope, kaže Pejović tvrdeći da je Crna Gora mogla znatno povoljnije da se zaduži kod MMF-a, čije kamatne stope iznose 4 odsto.