Zdravlje

Šegrt: Neefikasan sistem zdravstva košta i državu i pacijente

Izvor

„Najveći kapital, mimo struke i nauke, jeste što sam još davno u Sloveniji, ali i u drugim evropskim centrima gdje sam učio svoj posao, zapravo shva­tio šta su osnovni principi zdravstva. Naučio sam da u zdravstvu sve košta i da nema besplatnog liječenja. Uvijek neko to plaća - ili država ili sam pacijent. Zato se uvijek mora voditi računa o troškovima. Na žalost u Crnoj Gori i danas malo ko na takav način razmišlja.

Prvo sam počeo da ra­dim kao ortoped u Nikšiću i re­lativno brzo sam postao i direktor nikšićke bolnice. Ipak uvijek mi je struka bila na pr­vom mjestu. Nijesam nikad bio ponesen nekim funkcijama ili politikom. Magistraturu i dok­torat sam finansirao samostal­no, uz rad. Poslije toga sam na poziv Vlade došao u Klinički centar u Podgoricu. KC sam preuzeo 1996. godine. Prvi moj utisak je bio da ta ustanova ras­polaže ogromnim sredstvima, pogotovo u odnosu na recimo nikšićku bolnicu. Vidio sam da ne fali para, ali na moje veliko razočarenje sam vrlo brzo shvatio da toj sredini nedostaje, znanja i struke. Da nema finansijski, ali ima intelektualni li­mit. To je ostao osnovni problem zdravstva Cr­ne Gore do današnjeg dana. Eto, vjerujem da ste čuli za po­datak kojim se licitiralo prije dvije-tri godine da Crna Gora za zdravstvo izdvaja oko 230 eura po glavi stanovnika, a razvijene zemlje, kao što je reci­mo Austrija, oko 1.200 eura.

Ali kvalitetnom ekonomskom analizom, odno­sno uporedbom potencijala Austrije i Crne Gore, njihovog i našeg BDP-a, došli bismo do podatka da Crna Gora zapravo izdvaja više za zdravstvo nego Austrija. Dakle, i iz svog isku­stva, mogu garantovati da Crna Gora za zdravstvo izdvaja kao bilo koja evropska razvijena dr­žava.

Dakle, ako nama nivo medicine nije na nivou tih država, onda je logičan zaključak da je riječ o neefikasnosti siste­ma. Da imamo sistem koji suvi­še troši“ tvrdi dr Budimir Šegrt u intervjuu Pobjedi.

Foto:bolnica-meljine.me

Portal Analitika