Generalni sekretar USS Srđa Keković smatra da je Zakon neoliberalan, te da "ima sasvim nakaradno postavljene institute" i da je "kontradiktoran, konfuzan i ne ispunjava evropske standarde".
- Jedino mi u Evropi imamo normu koja omogućava poslodavcu da zaposlenog drži u ugovornom radnom odnosu na određeno vrijeme od prvog radnog dana do penzije. To omogućava poslodavcu da mijenja strukturu radne snage, da je prilagođava tržištu, da nema neke velike barijere, ali sa druge strane nema sigurnosti za radnike. Radnik koji mora svaki mjesec da misli da li će dobiti produženje ugovora o radu ne može nigdje da ostvari bankarski kredit, nikada ne može da da puni doprinos ni kompaniji, ni porodici, ni društvu. To je veliki problem i mislim da je to jedan od ključnih razloga za izmjene Zakona - kazao je Keković i podsjetio da je Zakon o radu donijet prije dvije godine, a da. mu već trebaju izmjene.
- Aneks ugovora o radu je određen tako da poslodavac može jednostrano, bez saglasnosti volje radnika, da mu da otkaz ukoliko ne pristane na uslove koje je on naknadno ponudio.
Taj ugovor bi trebalo da može da se promijeni samo ako obje strane stave potpis, ali je crnogorskim Zakonom o radu to iskonsko pravilo promijenjeno - naveo je Keković drugu normu koju bi, po njegovom mišljenju, trebalo mijenjati.
On smatra daje neophodno usaglasiti i norme koje se tiču disciplinskog postupka.
- Imamo situaciju da Zakon propisuje proceduru disciplinskog postupka i na kraju kaže da po-
slodavac može, ako procijeni da je neko prekršio radnu disciplinu, da ga jednostrano upozori bez disciplinskog postupka i da mu da otkaz po tom osnovu, bez obzira na to šta radnik kaže. Ta procedura se sprovodi bez, u istom tom Zakonu propisanog, disciplinskog postupka, pa se postavlja pitanje zašto se postupak u jednom dijelu Zakona propisuje, a u drugom isključuje -rekao je Keković.
Za USS problem predstavlja i pravo na roditeljsko odsustvo, jer je važeći Zakon u odnosu na prethodni ukinuo to pravo ocu i postavio nove uslove.
- Ranije je bilo moguće da se roditelji međusobno dogovore koji od njih će da koristi porodiljsko odsustvo, odnosno vrijeme do kad dijete napuni jednu godinu. Sada to otac može samo u izuzetnim slučajevima i ostavlja se poslodavcu da odluči da li će mu dozvoliti da koristi to pravo. Ranije je to bila stvar dogovora roditelja, što je potpuno rodno osvješćena norma oslobođena stereotipa, jer ako majka zarađuje više zašto otac ne bi bio pored djeteta - naveo je Keković.
To su ujedno i izmjene koje će USS predložiti Radnoj grupi, a Keković je istako da promjene nikako ne mogu ići na štetu radnika, zato što su postojeća rješenja veoma rigidna.
Vršilac dužnosti generalnog sekretara SSCG Zoran Masoničić ranije je izjavio da poslodavci kroz izmjene Zakona o radu žele da dobiju odlučivanje o pravima radnika te da organizacija na čijem je on ćelu to neće prihvatiti. . Zbog godišnjih odmora u Ministarstvu rada. Uniji poslodavaca i SSCG, "Vijesti" nijesu mogle da saznaju kojim izmjenama se nadaju socijalni partneri.