Dvorane i stadioni širom Engleske tako su iz vikenda u vikend puni, diskoteke nesmetano rade, a šankovi u pabovima su krcati. Nije obavezno ni nošenje maske, niti više iko poziva na rad od kuće,
Od ukidanja mjera u julu, broj inficiranih je polako počeo da pada. Sa julskih 50 hiljada slučajeva dnevno, uskoro su se brojke prepolovile, da bi 14. septembra bio zabilježen najmanji broj novih slučajeva - 19.300.
No, od tada su brojke opet počele da rastu. U četvrtak je novooboljelih bilo 28.108, dok ih je danas u Engleskoj 24.561, a na nivou čitave Velike Britanije 27.881.
Uz to, već treću sedmicu zaredom, broj smrtnih slučajeva na dnevnom nivou veći je od 100, no javnost nije pretjerano negodovala zbog toga. Razlog izostanka reakcije bio je nastavak intenzivnog vakcinisanja. Treću dozu već primaju stariji od 50 godina, a počela je i imunizacija djece od 12 do 15 godina.
Uprkos tome, premijer Boris Džonson nedavno je kazao kako su brojke novooboljelih, hospitalizovanih i umrlih, ipak, gore nego prošle godine. No, on je dodao i kako je sama Velika Britanija u mnogo boljoj situaciji nego prošle zime, najprije zbog velikog procenta vakcinisanih (više od 67 odsto).
Naročito je kritična situacija u školama, gdje postoci zaraženih učenika rastu. Stoga su mnoge škole vratile epidemiološke mjere.
Neke su škole i zatvorene, a mnoge već pelaze na onlajn nastavu ili se vraćaju držanju distance između učenika i nošenju maski.
Najdrastičniji je primjer Nortemptona, gdje je broj slučajeva u školama i vrtićima prethodne sedmice porastao za čal 115 odsto.
"U uzrastu od 12 do 15 godina definitivno imamo najveći prenos infekcije", smatra šef engleskog javnog zdravstva Kris Viti.
No, kada je riječ o Velikoj Britaniji, sa težim je stanjem suočena Škotska. Naime, dok je u Engleskoj koronavirus prošle sedmice imala svaka 90. osoba, a u Sjevernoj Irskoj i Velsu svaka 60, u Škotskoj je jedna na svakih 45 osoba bila inficirana.