Odmah je pozvana ekipa u pripravnosti, te je kod pacijenata sproveden tretman u hiperbaričnoj komori radi što brže eliminacije ugljen monoksida iz organizma. Nakon prvog tretmana pacijenti su bili značajno bolje, potvrdio je Radiju Jadran načelnik Odjeljenja za hiperbaričnu medicinu dr Marko Savovski:
“Dva brata su čistila bunar i otrovala se ugljen monoksidom na Vrbanju. Jedan je ostao u nesvjesti, drugi je pokušao da ga izvadi i njega su jedva izvukli. Brzo su reagovali iz Hitne medicinske službe koji su ih transportovali do Meljina i ukazali prvu pomoć. Mlađi brat koji je ostao u bunaru i prvi imao simptome trovanja bio je jako loše. Nije mogao da stoji, da razgovara…U rekordnom vremenu smo okupili ekipu Odjeljenja koja je, inače, 24 sata u pripravnosti za podvodne udese i ovakva stanja. Dežuramo i za Vojsku Crne Gore”, priča nam dr Savovski.
Pacijenti su bili u komori sat i sat i po. To je bila borba za život. Osoblje ovog Odjeljenja je uspjelo da pacijente izvuče iz krizne situacije kojima su bili blokirani svi vitalni centri:
“ Oni su sada dobro. Njihovo stanje ide na bolje. Zadržaćemo ih koji dan i biće u komori na oporavku”, kaže dr Savovski
Potrebni respiratori: Ne smije se zaboraviti Bolnica Meljine
Ovaj slučaj još jednom je jasan dokaz o neophodnosti postojanja Bolnice Meljine. Da nije bilo baro komore dva brata danas ne bi bila među živima.
Ipak, čini se da je u protekla skoro dva mjeseca od izbijanja epidemije korona virusa, za razliku od mnogih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, Bolnica Meljine, zapostavljena.
“Nemamo podrške. Dijeli se pomoć zdravstvenim ustanovama, a mi osim maski i rukavica nismo dobili ništa. Zaobilaze nas. Neka o tome razmisli i uprava grada, kada već ima Bolnicu koja je izuzetno potentna i moćna, koja drži primorje i cijelu Crnu Goru kada je riječ o baro komori, ali ne samo o njoj. Nama treba pomoć, respiratori, puno toga. Plašim se da ćemo biti zaobiđeni”, upozorava dr Savovski.
Standard svake bolnice je da u intezivnoj njezi svaki krevet ima respirator, ali to nije i slučaj u Bolnici Meljine:
“Mi imamo jedan respirator starijeg tipa na internom i jedan na odjeljenju hirurgije. Jedan je u kolima. Ovoilika bolnica na dva respiratora! Šta će da se desi ako u toku noći jedan ne funkcioniše? Onda sva odgovornost pada na nas. Očaj. Mora se pomoći i sada je pravi trenutak”, tvrdi dr Savovski.
Građani Herceg Novog su i dalje veoma oslonjeni na svoju bolnicu. Izlazak na ulice, kao iz nekog ranijeg perioda, u ovom momentu nije dozvoljen, ali ne bi ni bio dovoljan.
Osoblje je odavno pod pritiskom zbog neriješenog statusa ustanove. Izdržalo je i cijelu situaciju sa Covidom 19 kako su najbolje mogli. Zaposleni predano održavaju bolnicu koja živi u ovom gradu 200 godina. Zato ni država niti lokalna uprava ne smiju zaboravitii Bolnicu Meljine i ne smiju plekati bilo kakvu politiku kada je riječ o zdravlju građana i pomoći ovoj ustanovi koja je sačuvala život hiljadama pacijenata.