Ona je u Jutarnjem programu TVCG kazala da je ovo period kada je već potrebno donositi oštre rezove i teške odluke.
Prema novoj procjeni Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) crnogorska ekonomija bi ove godine mogla oslabiti 12 odsto, dok je sličnu prognozu od minus 12,4 odsto u jesenjem izvještaju objavila i Svjetska banka (SB).
Govoreći o tim procjenama, Đurović je saopštila da je ova godina teška i puna izazova.
"Zdravstvena kriza je bez presedana, i struktura naše ekonomije, u odnosu na region, je da mi imamo najviše usluga koje su podložne promjenama na međunarodnom tržištu. Trećina našeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) je iz sektora turizma i transporta, isto toliko i zaposlenosti. Za razliku od Srbije gdje je 25 odsto industrija", rekla je Đurović.
Država je, kako je ocijenila, uradila sve što je mogla.
"Povećavala je rebalansom kapacitet za zaduživanje i povećala reakcije prema građanima i privredi, onoliko koliko su kapaciteti budžeta dozvoljavali", objasnila je Đurović.
Prema njenim riječima, pozicija Ministarstva finansija u novoj Vladi neće biti nimalo laka i biće ujedno najodgovornija.
Na pitanje da li su redovna primanja i penzije pod znakom pitanja, Đurović je odgovorila da je situacija specifična i zbog toga što je u procesu formiranja nova vlada, dok je stara u tehničkom mandatu.
"Sigurno je da je ovo period kada je već potrebno donositi oštre rezove i teške odluke, odnosno racionalno posmatrati rastuće potrebe i troškove ukupne naše javne potrošnje”, kazala je Đurović.
Ona je ocijenila da se u tom smislu odluke moraju što prije donositi i odmah otvarati razgovori sa ključnim kreditorima.
“Tu je Svjetska banka, MMF koji može da uđe s aranžmanom, kao i Evropska investiciona banka", dodala je Đurović.