Politika

Profesor beogradskog FPN-a o novoj metodologiji pregovaranja sa EU

Đukanović: Za Crnu Goru je bolje da zadrži stari način pregovaranja

Nova metodologija podrazumijeva da u svakom momentu čitav pregovarački proces može biti vraćen na početak i tu je velika opasnost - kaže dr Dragan Đukanović, profesor Fakulteta političkih nauka u intervjuu ,,Pobjedi“.

Đukanović: Za Crnu Goru je bolje da zadrži stari način pregovaranja Foto: Foto: N1
PobjedaIzvor

POBJEDA: Usvojena je nova metodologija proširenja EU. Crnoj Gori i Srbiji je ostavljeno da odluče po kojoj metodologiji će nastaviti pregovore: koja nas brže uvodi u EU?

ĐUKANOVIĆ: S obzirom da je nova metodologija rezultat skepske EU prema Zapadnom Balkanu i da nije odraz pokušaja da se proces ubrza, a kompletno imajući u vidu sve što ona sadrži - mislim da je bolje da se zadrži postojeća metodologija. To se posebno odnosi na Crnu Goru koja je otvorila sva pregovaračka poglavlja.

POBJEDA: Samit EU i Zapadnog Balkana je u maju u Zagrebu. Što možemo očekivati budući da je izborna godina i u Crnoj Gori i u Srbiji?

ĐUKANOVIĆ: Ništa spektakularno. Dobićemo potvrdu nove metodologije koja će se odnositi na četiri države Zapadnog Balkana. U vrijeme Hrvatskog predsjedavanja EU i samita u Zagrebu stići će dodatna potvrda o perspektivama zemalja regiona, i EU će stvoriti poseban investicioni fond koji je i ranije bio obećavan još od Berlinskog procesa 2014. godine.

POBJEDA: Od predstavnika EU smo čuli da će biti više novca za zemlje koje su u procesu pregovora, ali na što se to tačno odnosi pošto mi sada iz fondova EU ne povlačimo onoliko novca koliko bi mogli?

ĐUKANOVIĆ: Ponuda da će države kandidati koje otpočnu pregovore po novoj metodologiji moći povlačiti više novca iz pretpistupnih fondova jeste na neki način primamljiva i izazov. Međutim, treba imati na umu da nova metodologija podrazumijeva da u svakom trenutku čitav proces može biti vraćen na sam početak i tu postoji velika opasnost.

POBJEDA: Crna Gora je otvorila sva poglavlja, ušla je u NATO, sve ide po planu. Koje poglavlje je najopasnije za Srbiju?

ĐUKANOVIĆ: Naravno da je to poglavlje 35 - dijalog sa Prištinom je ključna stvar. Na neki način kako se približavamo deblokadi pregovora sa Prištinom vidimo da se na neki način pokazuje i neka vrsta opasnosti. Dakle, ukoliko pitanje Kosova ne bude riješeno evropske integracije će se usporiti, a mogu i dugoročno da se odlože.

POBJEDA: SAD je uzela glavnu riječ kada govorimo o rješenju kosovskog pitanja. Do kada ono mora da se riješi, što tu možemo da očekujemo – kakvo ubrzanje?

ĐUKANOVIĆ: Prva polovina godine bi mogla biti presudna pod uslovom da dođe do deblokade procesa dijaloga. Imajući u vidu kolebanja EU oko mandata budućeg izaslanika i oko toga kojim će se državama i oblastima u regionu on baviti veoma je značajno što su SAD preuzele rukovodeću ulogu u ovom procesu, iako EU ostaje dominantan posrednik.

POBJEDA: Mislite li da će Srbiju pritiskati da uđe u NATO, ili se njena vojna neutralnost neće uzimati u obzir?

ĐUKANOVIĆ: U ovom trenutku to pitanje nije aktuelno, ali u svakom slučaju će se otvoriti ako dođe do pozitivnog epiloga rješavanja dijaloga Beograda i Prištine. U nekom narednom periodu će svakako i potencijalno članstvo Srbije u NATO biti jedna od aktuelnih tema.

POBJEDA: Novi komesar za proširenje EU Oliver Varhelji kaže da je proširenje ključni politički projekat za EU a najviši prioriteti su stabilnost, mir i prosperitet u regionu. Loši su regionalni odnosi. Koliko nas oni ometaju na putu ka EU?

ĐUKANOVIĆ: Posebno nakon pojavljivanja strategije proširenja EU do 2025. godine iluzorno je očekivati da će bilo ko u regionu napredovati ako ne bude razriješio sve probleme sa susjedima. To je nešto na čemu će se insistirati u narednom periodu i što će biti jedan od preduslova kada je u pitanju neko novo proširenje na Zapadni Balkan.

POBJEDA: Kako mi možemo da se odupremo uticaju SPC i Rusije. Ima li nešto iz teorije što možemo da sprovedemo u djelo?

ĐUKANOVIĆ: Sve će zavisiti od deblokade ključnog procesa, a to je dijalog Beograda i Prištine. Ukoliko tu dođe do suštinskog kompromisa i ako se po tom pitanju postigne neko rješenje onda će i ruski uticaj zasigurno biti mnogo manji.

POBJEDA: Što Srbija i Crna Gora treba da urade da prevaziđu loše odnose i počnu normalno da komuniciraju?

ĐUKANOVIĆ: Najbitnije je da se već otpočeti suštinski proces dijaloga Vlade Crne Gore i Mitropolije crnogorsko primorske nastavi i da se nađe neka vrsta kompromisa kojim bi se suštinske napetosti zaista prevazišle. Mislim da postoji nada i očekivanje da će ishod dijaloga, ipak, relaksirati prilike prije svega unutar Crne Gore. Naravno, to će onda imati odraza i na odnos Podgorice i Beograda.

Rusija u regionu djeluje i preko SPC 

POBJEDA: Ko je unio veću pometnju u region: SPC sa akcijom protiv Zakona o vjeroispovijesti ili Rusija koja stalno pokušava da proizvede neku nestabilnost?

ĐUKANOVIĆ: Rusija pokušava da osnaži uticaj u regionu i preko brojnih instrumenata to pokušava da uradi. Sa druge strane SPC i te kao ima bliske odnose sa Ruskom pravoslavnom crkvom i to se naravno na neki način odnosi i na njeno djelovanje i u Srbiji i u regionu.

Portal Analitika