On je tim povodom danas na Cetinju održao press konferenciju, na kojoj je podsjetio na ono što je iza njega u političkoj karijeri.
"Očuvan mir i učvršćen multietnički sklad devedesetih dok je bjesnio ratni vihor u okruženju, Crna Gora pošteđena razaranja i pogibija tokom NATO kampanje na SRJ, mirnim putem obnovljena država, prepoznata kao faktor stabilnosti u regiji, članica NATO, u predvorju Evropske unije, najrazvijenija ekonomija na Zapadnom Balkanu, uz konstantnu i nepokolebljivu privrženost antifašizmu", kazao je Đukanović o dostignućima tokom proteklih tridesetak godina.
Dodao je kako je nakon referenduma napravljen istorijski zaokret ka evropskom sistemu vrijednosti, što nije bilo jednostavno, znajući da je Crna Gora bila "istorijski postojano zagledana u suprotnom smjeru".
"Naša zemlja je još u ranoj fazi emancipacije, opterećena teškim bremenom ekonomske zaostalosti, kao i posljedicama diskontinuiteta državnog trajanja, uključujući i kontroverzan odnos dijela građana prema državi, logično i nedovršenošću institucija, koje nijesu ni postojale do sticanja nezavisnosti", dodao je, navodeći kako je sve to valjalo graditi po evropskim standardima.
Ta misija se, dodao je, ne završava za 14 godina, ali su napravljeni veliki iskoraci koje niko ne može osporiti.
"Nadam se da su na Zapadu razumjeli da svaka promjena nije nabolje"
Đukanović je podsjetio i na mirnu tranziciju vlasti nakon parlamentarnih izbora 2020. godine.
"Površne primjedbe koje su često dolazile sa raznih zapadnih adresa o nesmjenjivosti vlasti time su izgubile vjerodostojnost. Nadam se da su u međuvremenu neki naši partneri razumjeli da svaka politička promjena ne znači obavezno i promjenu nabolje. Na Balkanu još traje bespoštedni rat između multietničke demokratije i nacionalizma, između evropskih vrijednosti i nasilne promjene granica. Ne znam da li su svi, ali imam utisak da je većina evropskih partnera shvatila da su u Crnoj Gori dobili ono što nijesu željeli", poručio je on.
Naglašena očekivanja i aktivnosti pojedinih zapadnih partnera, kako je dodao, da se vlast pop svaku cijenu promijeni, "objektivno su išle naruku onima iz bližeg i daljeg inostranstva koji su sve uradili na podrivanju Crne Gore zbog njenog euroatlantskog opredjeljenja".
"Ovo je najgora Vlada u istoriji"
O 43. Vladi Crne Gore kazao je kako je propustila šansu koja se ukazala nakon agresije Rusije na Ukrajinu, da se ubrza evropski put Crne Gore.
"Zbog toga je i smijenjena. Ona dva puta duže traje u tehničkom nego u redovnom mandatu. U međuvremenu je smijenjen i parlament, koji će ostati upamćen po neustavnom djelovanju i po najambivalentnijoj i najnestabilnijoj većini u višestranačju", istakao je.
Odlazeća Vlada ostaće upamćena, kaže, po neznanju, neradu, improvizaciji i štetnim odlukama po nacionalne interese.
"Ostaće upamćena kao najgora u istoriji političkog života Crne Gore. Navodno oslobodilačkom politikom, došlo je do urušavanja sistema obrazovanja, zdravstva, bezbjednosti, ekonomije, javnih finansija, do potpunog zaustavljanja pregovora sa EU", ocijenio je on.
"Pravo iskušenje ide nakon izbora"
Crnoj Gori je, smatra, potrebna stabilna, kompetentna i patriotska Vlada.
"Vanredni izbori su za sve subjekte i građane prva velika šansa i velika nada. Crna Gora je opet na strateškoj raskrsnici, sa koje je moguće i naprijed u Evropu i natrag u pogubni balkanski nacionalizam", istakao je.
Očekuje da će izbori dati jasan pregled rejtinga partija i politika.
"Vjerujem da će se partije, koje su se dokazale kao proevropske i koje se predstavljaju kao proevropske dobiti većinsku podršku. Na pravom iskušenju bićemo tek nakon izbora, a to iskušenje ogledaće se u hrabrosti i odlučnosti lidera partija da naprave koalicije koje će biti u stanju da odgovorno vode računa o interesima Crne Gore", poručio je on.
"Da li dijalog može dovesti do savezništva? Moguće je, ali..."
Misli da, kako je rekao, "talas politike koji je pokrenut 30. avgusta još u snazi".
"Svi će vam reći da su opredijeljeni za evropski put Crne Gore. Ali, da bi ona išla evropskim putem mora imati kvalitetno upravljanje državom. U ove dvije i po godine ga nije imala", rekao je Đukanović.
Bilo bi, dodao je, pametno nastaviti dijalog i sa dijametralno suprotnim poltiikama, pa i sa DF-om.
"A da li dijalog može dovesti do savezništva? Uvijek može dovesti do savezništva ako dođe do promjena u politici i približavanja", istakao je.
No, dodao je i da vjeruje kako u Crnoj Gori postoje stranke mnogo bliže političkom kursu DPS-a od DF-a.
"Sa DF treba razgovarati, a savezništva graditi sa onima koji djelatno, a ne riječima žele da grade evropsku budućnost Crne Gore", poručio je Đukanović.
"Nemam namjeru da mijenjam dres"
U kampanji će, kaže, učestvovati i nastaviti da podržava DPS.
"Ja sam se povukao sa pozicije lidera DPS-a, ali sam rekao da nemam namjeru da mijenjam politički dres. Ja sam ubijeđeni pripadnik politike proevropskog razvoja Crne Gore i daljeg ujedinjenja Evrope", naglasio je on.
No, govoreći o tome da li će ubuduće iz sjenke odlučivati unutar DPS-a, dodao je i "kada kažem da nešto napuštam, ja to i napustim".
"Od čega da se povlačim?"
Upitan da li će se povući, kazao je "od čega da se povlačim?"
"Da se povlačim od onoga čemu sam posvetio život? Ja sam posvetio život evropskom razvoju Crne Gore. Ne morate da budete ni predsjednik, ni premijer, ni lider stranke da biste bili politički angažovani. Dovoljno je da budete odgovoran građanin. Ja sam odgovoran građanin. Sve što bude trebalo toj politici i partiji u ovoj i u budućim kampanjama, imaće", dodao je.
Crna Gora je, kazao je, do 2020. godine bila suverena država.
"Nikad nijesmo dozvolili da ona postane privjezak bilo koje strane politike, odakle god ona dolazila. Koliko je danas suverena - kazao sam u uvodnim napomenama. Ipak vjerujem da to nije dovelo u pitanje nezavisnost Crne Gore", dodao je.
Upitan da li žali zbog nečega što je uradio na funkciji ili zbog nečega što nije, rekao je da ne bi promijenio ništa kada su u pitanju ključna ostvarenja Crne Gore.
"Nikad nijesam razmišljao da selim iz CG, to je moja cjeloživotna adresa"
Na pitanje da li će se preseliti u Ujedinjene Arapske Emirate, koje je postavio urednik RTCG, kazao je kako je to apsolutna dezinformacija.
"To sam više puta demantovao. Nijesam nikad razmišljao da selim iz Crne Gore, to je moja cjeloživotna adresa", rekao je on.
U UAE su, kaže, njegovi prijatelji do kojih ponekad ode, ali svi njegovi planovi vezani su za Crnu Goru.
Ostaće počasni predsjednik: Nijesam razmišljao da li ću se baviti nečim drugim
Procijenio je kako će Crnoj Gori "biti potrebno najmanje pola vijeka, ako ne i duže" kako bi izgradila institucije.
"Završavam mandat predsjednika i koristiću mogućnost da u narednih pet godina budem počasni predsjednik. Takav izbor pravim zbog opredjeljenja da u narednom periodu budem dominantno posvećen sređivanju svoje arhive, sistematizaciji tog dugog političkog vijeka, vjerujem da to može koristiti i nekome ko ima ambicije da se bavi politikom", naglasio je.
Nije razmišljao da li će se baviti nekim drugim poslom, kazao je.
"Politika se danas svodi na plitkoumni populizam, ali to neće biti trajno stanje"
Politika je nekad, kako je istakao, bila prostor za odabrane, a danas se svodi na plitkoumni populizam. To je kazao govoreći o globalnim političkim tokovima.
"Politika je sada prostor za one koji su željni samoreklamerstva, najčešće bez realne podloge, koji uskaču u taj prostor zato što su se pametni i vrijedni povukli. Ali to ne može biti trajno stanje", zaključio je.