Predsjednik je zahvalio Komesarki za susret i istakao zadovoljstvo prilikom da se obrati Savjetu za ljudska prava prvi put na nivou šefa države.
Uz čestitke za izbor Komesarki Basale i punu podršku radu Kancelarije pozvao je da posjeti Crnu Goru.
„Crna Gora je kao mala multietnička zemlja posvećena promovisanju ljudskih prava u našem društvu. Multikulturalizam je dio naše tradicije, ali i naših obaveza na putu ka EU, i zbog toga vidimo veliku šansu u saradnji sa Savjetom za ljudska prava i Kancelarijom komesara“, kazao je Đukanović.
Na toj liniji pozdravio je prioritete Kancelarije u dijelu prevencije ljudskih prava, posebno u vremenu izazova politizacije ljudskih prava i finansijskih izazova.
On je naglasio da je to dodatni motiv za tješnju saradnju Crne Gore sa sistemom UN-a u čemu će pomoći i opredjeljivanje eksperta za podršku kancelariji u Crnoj Gori, i pilot projekat za ustanovljavanje baze podataka za ljudska prava.
Predsjednik je iskoristio priliku da informiše komesarku Bašele o stabilnom demokratskom i evropskom razvoju Crne Gore, i posvećenom usvajanju evropskih standarda.
„U tom kontekstu je i usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovjesti, što je nastavak procesa harmonizacije sa savremenim tekovinama Evrope. Suština problema je borba između onih koji vide ZB u EU i onih koji bi da konzerviraju ZB u prošlost“, podvukao je predsjednik.
Đukanović je poručio da nema sumnje čemu budućnost pripada i da ćemo i ovu situaciju riješiti sami.
„Iako je došlo do masovnih protesta, vlada je zainteresovana da smiri situaciju i to je proces koji teče mirno uz profesionalno djelovanje policije i poziv SPC-e na uzdržanost“, kazala je komesarka Bašele.
Posebno je pozdravila početak dijaloga između crkve i Vlade uz očekivanje da to bude konstruktivan proces koji će voditi rješenju prihvatljivom za sve.
Bašele je zahvalila predsjedniku za saradnju i pozdravila posvećenost ciljevima Savjeta za ljudska prava na putu ka EU. Ona je iskazala uvjerenje u dalji reformski napredak Crne Gore.