To znači da će Kongres uskoro morati da ukine zakonsko ograničenje visine duga da bi Vlada mogla da dobije još veći kreditni limit, ili će Vlada dramatično smanjiti troškove da bi ostala u postojećim okvirima. Demokrate i republikanci krive jedni druge za stanje državne kase, a predstojeći politički sudar u Vašingtonu će se voditi u vezi s tim kako održati Vladu i izbjeći neispunjavanje međunarodnih finansijskih obaveza države. Zakoni koji povećavaju granicu zaduživanja su među najnepopularnijima koji dolaze pred Kongres i decenijama služe kao pioni u političkoj igri. Svaki put dosad, kraj je bio isti: išlo se do same ivice prije povećanja plafona. Ministar finansija Timoti Gejtner kaže bi neuspjeh u povećanju zaduženja bio "katastrofa" koja bi možda mogla da se mjeri sa finansijskim slomom iz 2008.-2009,, pišu Nezavisne novine.
Republikaci, osnaženi poslije novembarske pobjede, kažu da izborni rezultati pokazuju da su ljudi zabrinuti zbog velikih troškova Vlade i da je vrijeme da se povuče linija protiv daljeg pozajmljivanja.Američki državni dug je akumulacija dugogodišnjeg deficitarnog trošenja još od vremena Džordža Vašingtona. Dug se obično uvećavao u doba ratova, a smanjivao u miru. Međutim, polovina današnjeg duga SAD je nastala u samo posljednjih šest godina. Sa 7,6 biliona dolara iz januara 2005. godine, kada je predsjednik Džordž Buš počeo svoj drugi mandat, državni manjak je dosegao 10 biliona dolara na dan kada je Barak Obama položio zakletvu da bi danas iznosio 14,02 biliona.
U istom razdoblju vođena su dva rata i prebrođena je najveća ekonomska kriza poslije tridesetih godina prošlog vijeka.Sa deficitom od 1,7 biliona dolara samo za budžetsku 2010. godinu i izgledima da ove godine napravi novi minus od 1,3 biliona dolara, budžetski manjak SAD se uvećava za neke četiri milijarde dolara dnevno. Drugim riječima, Vlada pozajmljuje 41 cent na svaki dolar koji potroši.
U pismu Kongresu, Gejtner kaže da će tekući limit duga, određen koliko prošle godine na 14.300 milijardi dolara, možda biti dostignut do kraja marta. Držanje duga kao taoca u obračunima u vezi s potrošnjom moglo bi, kaže on, da vodi SAD ka neizvršavanju svojih obaveza, "što je bez presedana u američkoj istoriji".
(biznis.ba)