-Usklađivanje projektne dokumentacije je u finalnoj fazi. Dokumenta su dostavljena Savjetu za privatizaciju i očekujemo da će krajem ovog ili početkom narednog mjeseca biti proslijeđena Vladi na izjašnjavanje, nakon čega slijedi raspisivanje tendera- precizirao je Dubljević, napominjući da je državni, odnosno javni interes maksimalno zaštićen u svim proceduralnim koracima.
Za istraživanje nafte i gasa u Crnoj Gori ranije je 20 kompanija iskazalo interesovanje, među kojima giganti Statoil iz Norveške i Eksonmobajl iz Sjedinjenih američkih država.
Ukoliko na teritoriji Crne Gore budu pronađeni komercijalne količine nafte i gasa, budući koncesionar uplatiće državi godišnje oko 70 odsto svog neto profita.
Prema dokumentu dostavljenom Portalu Analitika, novac od nafte biće uplaćivan u specijalni fond, a oko petina prihoda ide direktno u budžet.
- Uporedna analiza pokazuje da se ukupni prihodi koje države ostvaruju od proizvodnje ugljovodonika kreću do maksimalnih 75 odsto od neto profita, koje naftne komanije ostvaruju po tom osnovu. Imajući u vidu nerazvijeno tržište Crne Gore, polazište je da ovaj procenat bude između 65 i 70 odsto od neto profita naftnih kompanija, piše u dokumentu.
U dokumentu se kaže da Crna Gora treba da osnuje specijalni fond za upravljanje sredstvima od naftnih aktivnosti, što bi trebalo regulisati posebnim zakonom.
- Osnivanje fonda treba da bude prije ili u isto vrijeme kada se uvede ekstra porez na “upstream” aktivnosti. Pored rada fonda, navedenim zakonom će se propisati i način raspodjele i upotrebe sredstava. U narednom periodu usvojiće se Zakon o ekstra porezu na ugljovodonike- navedeno je u dokumentu.
foto: pobjeda.me