Abiznis

Stečajni upravnik Saša Zejak o vlasništvu nad „embraerom 195“

Država da kupi „čarlija“ Montenegro erlajnzu u stečaju, pa da ga on izdaje To Montenegru

MA u stečaju od ove godine ima pravo na državnu pomoć i ovo je način da se pomognu obje avio-kompanije, smatra Zejak

Država da kupi „čarlija“ Montenegro erlajnzu u stečaju, pa da ga on izdaje To Montenegru Foto: Foto: Anna Zvereva via Flickr
Bojana Despotović
Bojana DespotovićAutor
PobjedaIzvor

Vlada bi trebalo da kupi avion ,,embraer 195“, registarskih oznaka 4O-AOC, za Montenegro erlajnz (MA) u stečaju, a da ga onda stečajna uprava iznajmljuje To Montenegru, kazao je Pobjedi stečajni upravnik prizemljenog nacionalnog avio-prevoznika Saša Zejak.

On smatra da je to zakonski način da se riješi pitanje daljeg vlasništva nad avionom kodnog imena ,,čarli“, koji je trenutno parkiran na aerodromu u Podgorici.

- MA u stečaju od početka 2022. godine ima pravo na državnu pomoć, na osnovu Plana restrukturiranja iz 2012. kojim je definisano da kompanija može dobiti državnu pomoć nakon deset godina.

Davanjem državne pomoći MA u stečaju država bi podigla vrijednost stečajnog dužnika, riješila zakonske prepreke nemogućnosti davanja pomoći To Montenegru i inicirala saradnju dvije državne kompanije - rekao je Zejak.

DRŽAVNA POMOĆ

,,Čarli“ je ranije bio u floti MA, po osnovu finansijskog lizinga, ali zbog neplaćanja jedne rate nije ušao u stečajnu masu. Njegov

vlasnik, brazilska BNDES banka, prethodnih mjeseci je pregovarala sa To Montenegrom o prodaji aviona novoj avio-kompaniji, koja je zbog nedostatka novca krajem prošle godine odustala od kupovine.

Nakon toga je iz Ministarstva kapitalnih investicija saopšteno da će Vlada kupiti avion, pa ga izdavati To Montenegru. Brazilci su od To Montenegra tražili 5,3 miliona za kupovinu aviona.

- Najava države da će kupiti avion, a potom ga iznajmljivati novoosnovanoj kompaniji sadrži niz nejasnoća. Osim direktne državne pomoći, u kojoj vlasnik kupuje i samom sebi iznajmljuje avion, nijesu riješena pitanja snošenja troškova za vraćanje ovog aviona u plovidbeno stanje, koji mogu biti znatno veći od cijene samog vazduhoplova. Sporan je i trenutni status motora na tom avionu - istakao je Zejak.

On navodi da je zbog toga 10. januara uputio Vladi dopis kojim je tražio da mu se kaže na koji način MA u stečaju može aplicirati za državnu pomoć u ovoj godini, u skladu sa zakonskom regulativom.

- Iz akata ministarstava i zaštitnice imovinsko-pravnih interesa države proizilazi da je MA u stečaju i dalje u državnom vlasništvu, a kako imamo dozvolu za nastavak djelatnosti, tražili smo da nam se dostave podaci o tome kako i na koji način možemo aplicirati za državnu pomoć. Još nijesam dobio odgovor Vlade na to - ukazao je Zejak.

Sva strategija razvoja MA u stečaju do njegove prodaje je, tvrdi Zejak, usmjerena na podizanje sektora koje nova avio-kompanija nema.

- Nesaradnjom dvije kompanije čini se neprocjenjiva šteta po državu. Posebno u situaciji kada zaštitnica državnih interesa radi protiv interesa države, pokušavajući da smanji vrijednost stečajne mase MA iz koje država kao povjerilac treba da se naplati - ocijenio je Zejak.

OTUĐENI DJELOVI

Stečajna uprava MA ranije je podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici protiv NN lica zbog sumnje da su počinili krivično djelo teška krađa, otuđenjem djelova sa ,,čarlija“. Postupak po toj prijavi je u toku.

U stečajnoj upravi su tvrdili da je više osoba tokom juna prošle godine pristupalo ,,čarliju“ i kontejnerima To Montenegra. Iz To Montenegra negirali su da su neovlašćeno pristupali ,,čarliju“ i uzimali njegove djelove i ugrađivali ih u jedan od svojih aviona.

To Montenegro je 26. decembra prošle godine obavijestio Vladu da treba da plati 5,36 miliona eura da u potpunsoti otplati „čarlija“, jer oni nemaju para. To Montenegro, koji je u izjavi za Pobjedu negirao da su njegovi serviseri uzimali dijelove sa ,,čarlija“, u toj informaciji Vladi je izračunao i da bi nabavka nedostajućih djelova za taj avion koštala 8,2 miliona eura. ,,Čarli“ je, inače, najmlađi avion u floti MA, koji je imao posljednji let nad Crnom Gorom prije prizemljenja flote 26. decembra 2020. Poletio je iz Tivta, gdje je bio stacioniran, za Podgoricu.

,,Čarli“ je, naime, MA uzeo na finansijski lizing 2010. godine za 28,5 miliona eura od brazilske BNDES banke i trebalo je da se plati još 3,7 miliona eura da avion prošle godine pređe u vlasništvo MA. Avion je registrovan na kompaniju MA.

Portal Analitika