Abiznis

Rasprava u parlamentu

Druge krive za ukidanje doprinosa za zdravstvo koje su sami izglasali

Najveći budžet ikada poslanici ocijenili kao doprinos aktuelne većine standardu građana i ispravljanje grešaka prethodnih administracija

Druge krive za ukidanje doprinosa za zdravstvo koje su sami izglasali Foto: skupstina
Portal AnalitikaIzvor

Ministar finansija Aleksandar Damjanović juče je poslanicima kazao da budžet za iduću godinu mora biti sinergija između Vlade i parlamenta, kojim će biti korigovano nasljeđe prethodne politike i sačuvan standard građana. Tokom vikenda će, kako je naveo, sagledati namjere i intencije amandmana koje su poslanici podnijeli na prijedlog budžeta, a o kojima će se raspravljati iduće sedmice.

Za realizaciju budžeta od 2,85 milijardi nedostaje 700 miliona eura, koje će djelimično finansirati iz depozita, dok zaduženje ne bi trebalo da premaši 600 miliona eura, već bi trebalo da bude i manje ako ne bude dramatičnih promjena na tržištu.

Socijala

Komentarišući iznose predviđene za socijalna davanja Boris Bogdanović (Demokrate) je kazao da mafija više nema državni budžet, već je on vraćen građanima. Podrška budžetu zavisiće, kako je naveo, od prohodnosti njihovih amandmana. Dejan Đurović (DF) je ocijenio da bi ulaganje u obrazovanje i kulturno-istorijsko nasljeđe trebalo da bude veće, kritikujući što je Upravi za saradnju sa dijasporom predviđeno više nego Ministarstvu vanjskih poslova, ocjenjujući da se rezultat ne vidi, osim ako se u to ne računa njihov dolazak za izbore.

Oštre riječi ministru Damjanoviću uputila je Suada Zoronjić (Ura) navodeći da je očigledno da budžet nije kreiran u dogovoru sa predstavnicima naroda kojima treba budžet koji će pospješiti privredu i poljoprivredu i otvoriti nova radna mjesta. Amer Smajlović (Bošnjačka stranka) je kazao da kapitalni budžet nije zadovoljavajući, dodajući da ni te cifre ne moraju puno značiti, jer su i prethodna dva budžeta imala najave rekordnih investicija, ali su često bili plod političkih trgovina.

Korupcija

Osvrćući se na navode Bogdanovića da se novac iz džepova mafije prelio u džepove građana, Adnan Striković (SDP) je kazao da se ne može saglasiti sa tim imajući u vidu preksinoćna ,,svjedočenja visoke korupcije“.

''Postoje neka pravila kada se planira budžet, a jedno od njih je poštovanje Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, iz čijeg naziva slobodno možete izbaciti fiskalnu odgovornost, jer je u Crnoj Gori odavno nema'', kazao je Striković, dodajući da je potrebno da vjeruju onima koji su planirali budžet da bi za njega glasali.

Govoreći o budžetu za zdravstvo od 400 miliona, upozorio je da će se, ukoliko istraju u izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti, taj iznos prepoloviti, ali na štetu građana, jer će biti prepolovljen i broj osoblja u javnim zdravstvenim ustanovama. Najavio je da će amandmanski djelovati na zakon, kritikujući Damjanovića što nije prihvatio prijedlog Ministarstva poljoprivrede i opredijelio 82, već 63 miliona za ovaj resor.

Smanjiti troškove

Boris Mugoša (SD) je predložio da se budžeti za ugovore o djelu, službena putovanja i reprezentaciju umanje na račun povećanja materijalnog obezbjeđenja porodice. Predložio je da se krene u izradu strategija demografskog razvoja, rješavanja stambenih potreba mladih i borbe protiv siromaštva, te da se konačno obezbijedi besplatni prevoz i užina za djecu iz socijalno ugroženih porodica. Draganu Krapoviću (Demokrate) je nejasno zbog čega se od igara na sreću planira 10,6 miliona eura u odnosu na ovogodišnjih 25,9 miliona, pitajući se da li je to prilagođavanje realnom ubiranju i priznanje da će država kapitulirati pred moćnim priređivačima igara. Nije prepoznao napor Ministarstva finansija da racionalizuju troškove. Miloš Konatar (Ura) najvažnijim dijelom budžeta smatra to što će najmanje 50 hiljada građana u javnom sektoru imati povećanje zarada od najmanje 20 odsto, zbog čega će kroz tri usklađivanja biti uvećane i penzije. Andrija Popović (LP) ne smatra dobrim rješenjem da se Vlada zadužuje kod crnogorskih banaka zbog nepovoljnih kamata te ocjenjuje nedopustivim da Vlada u tehničkom mandatu predlaže budžet. Smatra da je budžet populistički, izborni, neodrživ, nerazvojni i nesocijalni te da su izostali rezovi, štednja, optimizacija, smanjenje diskrecione i nenamjenske potrošnje. Zdenka Popović (Demokrate) smatra zabrinjavajućim što povećanje socijalnih davanja i plata ne prate mjere za povećanje prihoda, dodajući da je potreban razvojni budžet, realna ekonomija, nova radna mjesta, promjena ekonomskog modela i reforma javne uprave. Milosava Paunović (SNP) je ocijenila da su svi poslanici odgovorni za urušavanje zdravstva zbog izuzimanja doprinosa. Smatra da su svojim djelovanjem izazvali dodatnu inflaciju, jer nijesu poslušali preporuke MMF-a da se sa povećanjem plata ide postepeno.

''Kako su peglane greške DPS-a, ovim budžetom peglamo greške prošlog budžeta i potiremo odgovornost svih nas ovdje. I pored toga što je ovaj budžet takav kakav je, drugačiji nije mogao da bude'' kazala je Paunović dodajući da su ispravljene brojne greške i nedostaci.

Tamara Vujović (Demokrate) je navela da je Fond za zdravstvo tražio preko 400 miliona eura, te da u to nije uračunat ulazak bolnice Meljine u javni sistem kao ni povećanje zarada za nemedicinsko osloblje, što će koštati 30 miliona eura. Kazala je da su prošle godine glasali za budžet uz napomenu da se za godinu provjere dometi ukidanja zdravstvenih doprinosa ocjenjujući da je vrijeme da se razmotri ponovno uvođenje stope.

Portal Analitika