-Sistem odgovara na način da je usvojen Zakon o zabrani nasilja u porodici, potpisana je i uskoro će biti ratifikovana Konvencija Savjeta Evrope o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Nevladin sektor godinama radi na tom pitanju ali, i pored svih tih aktivnosti, nasilje u porodici još se smatra nečim što je u sferi privatnog i o čemu ne treba govoriti u javnosti, kaže Drobnjak.
Direktorica Sigurne ženske kuće u Podgorici Ljiljana Raičević kaže da posljednjih godina spas u skloništu traži sve manje žene. Objašnjava i zašto:
-Zato što je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici od izuzetne važnosti za njih, zato što sad i policajci i tužioci prepoznaju da žena ne treba da odlazi iz tog svojeg prostora, pa makar taj prostor bio na ime njenog muža, svekra ili nekog drugog, dok sud ne odluči drugačije. Sad je nasilnik taj koji izlazi. U ovom trenutku u skloništu su tri žene i četvoro djece, navodi Raičević. A koji su to najčešći oblici nasilja nad ženama:
- Nama se najčešće javljaju žene koje hoće da se razvedu, koje trpe neki oblik nasilja. Najčešće je ekonomsko nasilje, koje uvijek rezultira batinama, kaže ona.
A prema podacima NVO SOS telefon Nikšić većina žena je, kako su nam kazali,bila izložena nasilju čak do pet godina, dok je nasilnik najčešće bio bračni partner, zatim bivši partner.
Nada Drobnjak napominje da treba učiniti mnogo više kako bi Crna Gora postala društvo sa nultom stopom tolerancije za nasillje nad ženama. Kako kaže - prvo treba ohrabriti same žrtve da izađu iz kruga nasilja: -Da na pravi način zaživi zakonska mogućnost da nasilnik, bez obzira na to ko je vlasnik imovine, napušta dom u kojem se desilo porodično nasilje i, naravno, da muškarac nasilnik shvati da je to i krivično djelo, ističe ona.
Drobnjak apeluje:
- Ja bih, prije svega, pozvala institucije da na pravi način implementiraju zakone i strategije, da na pravi način obavljaju svoju dužnost, kako bi se poslala poruka ženama da mislimo na njih i da imaju odgovor društva na njihov problem.
A kako bi se što više podigla svijest o tom problemu, sjutra širom svijeta počinje kamapanja "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", najavljuje Ljiljana Raičević:
- Kampanja ’16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama’ počinje otvaranjem skloništa koje je Opština Podgorica dala na korišćenje. Radujemo se toj saradnji koja je zaista dugo trajala i evo rezultirala priznanjem države da je Crnoj Gori potrebno jedno sklonište, kaže Raičević.
Kampanja "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Tačne podatke o nasilju nad ženama u Crnoj Gori , međutim nije bilo moguće saznati prije sjutrašnje press konferencije, kada će i zvanično naša zemlja započeti kamapanju. (Antena M)