»Neodgovorno je podnijeti krivičnu prijavu, a da ona bude odbačena«, rekao je Radulović na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavljen izvještaj o radu DRI za prethodnih godinu, odnosno od oktobra prošle do istog mjeseca ove godine.
Predsjednik Senata Miroslav Ivanišević kazao je da DRI nije do sada podnosila krivične prijave državnom tužiocu, jer nije u revizijama našla elemente krivičnog djela.
»Kredibilitet DRI se bazira na tačnosti njenih analaza i vrlo smo zainteresovani da svaka naša aktivnost bude potvrđena u konačnom epilogu. Dakle, onaj ko dobije krivičnu prijavu od DRI, može računati sa velikom izvješnošću da će krivično djelo biti dokazano«, poručio je Ivanišević.
Radulović je saopštio da je on u jednom slučaju predmet direktno proslijedio državnom tužilaštvu, a tužilaštvo je organ koji pokreće postupke.
On je objasnio da se radi o slučaju Crnogorskog narodnog pozorišta koje je ugovor o zakupu prostora moralo dostaviti tužilaštvu.
Iz DRI su naveli da ima dosta preplitanja i kolizije u pojedinim zakonskim propisima.
»Vidjeli smo da je konkretno Zakonom o javnim nabavkama predviđeno da Direkcija za javne nabavke daje prekršajne prijave, i to je ona i radila, ali su u postupku one odbijene. Očigledno je zbog greške koja postoji u pozicioniranju ove obaveze u Zakonu, Direkcija komentarisana kao nenadležna za podnošenje prijava«, objasnio je Ivanišević. »Vjerujem da će se i to u sistemu popraviti«.
Radulović je podsjetio da je DRI tražila izmjene Zakona o javnim nabavkama jer je nedopustivo da jedan državni organ podnese 16 prekršajnih prijava zbog kršenja tog propisa, a da ih Sud, zbog kolizije zakona, sve odbaci uz objašnjenje da taj organ nije nadležan za pokretanje prekršajnog postupka.
Iz DRI su, govoreći o slučaju revizije javnih nabavki u oblasti informacionih trehnologija, naveli da je objašnjenje Ministarstva za informaciono društvo, pažnju javnostu usmjerilo na stvari koje nijesu suštinske niti sporne.
»Prva je da li su nabavku obavili Minstarstvo ili Sekretarijat za razvoj, to je u izvještaju naznačeno da je postupak počeo Sekretarijat, a Ministarstvo je subjekat revizije. Drugo je vezano za potenciranje da nije mogla da se obavi nabavka osim iz jednog izvora, od Majkrosfta /Microsoft/«, podsjetio je Ivanišević.
To, kako je dodao, uopšte nije sporno, revizori su dovoljno edukovani da znaju da ne mogu trgovati informatičkim licencama »sa prodavcima kora za pitu ili tranzistrora«.
»Takva nabavka podrazumijeva da se prethodno pribavi saglasnost da se ona uradi bez objavljivanja javnog poziva, što je i urađeno, ali je saglasnost tražena na 1,5 miliona EUR i dobijena je na taj iznos. Ugovor je, međutim, zaključen na preko četiri miliona EUR«, kazao je Ivanišević.
On je dodao, da komentar predsjednika parlamenta, Ranka Krivokapića, u tom slučaju, više doživljava kao emotivnu reakciju usmjerenu na partijsko i prijateljsko solidarisanje, a ne kao kritiku rada DRI.
»Želim da vjerujem da prvi čovjek zakonodavne vlasti i ne može biti nigdje drugo osim na strani prava i poštovanja zakona i zakonom utvrđenih procedura. U tom smislu DRI će nastaviti da obavlja funkciju krajnje objektivno i stručno i da nema, niti će biti privilegovanih subjekata revizije«, poručio je Ivanišević.
Iz DRI na pitanje da li bi Kombinat aluminijuma naredne godine mogao biti predmet državne revizije, s obzirom na dobijenu državnu pomoć odgovorili da su svi subjekti revizije mogući.
U DRI se nadaju i da će uskoro dobiti petog člana, jer već više mjeseci funkcionišu sa četiri.
Iz DRI podsjećaju da su njihove aktivnosti, od kada je ta institucija uvedena u pravni i ekonomski sistem Crne Gore prije šest godina, snažno podržali i Skupština i njen matični odbor, kao i Vlada i ostale institucije zadužene za kontrolu potrošnje javnih sredstava.
Oni su saopštili da su dosadašnji rad, mjere i preporuke koje je davala DRI, značajno uticale na povećanje racionalnosti, efikasnosti, kao i transparentnosti upotrebe javnih sredstava, a svojim
Ivanišević je kazao da su nalazi revizije uobličeni kroz Izvještaj o reviziji Završnog računa budžeta opredijelili pozitivno mišljenje, s tim što je kroz 16 predloženih mjera ukazano na sistemske deformacije u sprovođenju zakonskih propisa, kao i uhodavanje loše prakse u njihovoj primjeni.
„Revizijom je posebno ukazano na nedosljednost u korišćenju diskrecionog prava koja su dozvoiljena postojećim zakonskim rješenjima. Uočena je sporost u primjeni zakonskih rješenja i nedosljedno sprovođenje mjera koje su u vezi sa utvrđenom Vladinom politikom", kazao je Ivanišević i dodao da uklanjanje ovih i sličnih pojava svakako zahtijeva veću fiskalnu disciplinu i dalje jačanje Ministarstva finansija u izvršavanju i kreiranju sistema javne potrošnje.
DRI je, pored revizije Završnog računa budžeta države, kojim su obuhvaćene 22 potrošačke jedinice, obavila i 13 pojedinačnih revizija, što je, u odnosu na prošlogodišnji izvještajni period, 8,33 odsto više.
Ukupan iznos sredstava kojima su raspolagali pojedinačno kontrolisani subjekti iznosi preko 120 miliona EUR javnih sredstava.
„U najvećem broju slučajeva nadležni kolegijumi DRI su iskazali mišljenje sa rezervom kojim se ukazuje da subjekti revizije nijesu u punoj mjeri prikazali realno i objektivno stanje u svojim finansijskim iskazima ili nijesu obezbjedili dosljednu primjenu pozitivnih propisa", kazao je Radulović.
On je dodao da se navjeći dio nepravilnosti odnosi na javne nabavke, neodgovarajuću evidencija državne imovine, probleme u blagajničkom poslovanju, obračunu zarada i drugih ličnih primanja, slučajeve nenamjenske potrošnje, nepostojanje odgovarajućeg nadzora i probleme u funkcionisanju unutrašnjih kontrola.
Predmet vrhovne državne revizije u okviru opštih revizija bili suZavod za izvršenje krivičnih sankcija, Policijska akademija, Nacionalna turistička organizacija, Zavod za zbrinjavanje izbjeglica i CNP, kao i Javno preduzeće Aeorodromi Crne Gore, Opština Herceg Novi i u okviru transfera Univerzitet Crne Gore.
U okviru revizija presjeka DRI je za predmet revizije imala Naplatu i raspoređivanje boravišne takse i Javne nabavke u oblasti informacionih tehnologija.
Kada su u pitanju revizije uspješnosti okončane su i objavljene revizije Agencije za promociju investicija i Zavoda za međunarodnu naučnu, prosvjetno-kulturnu i tehničku saradnju.
Takođe, u cilju utvrđenja ispunjena preporuka iz ranijeg revizionog perioda vrše se i kontrolne revizije, pa je tako obavljena i kontrolna revizija 18 preporuka izrađenih u ranijoj reviziji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Ukupan broj izrađenih preporuka je 122, uz 16 iz revizije završnog računa.