Abiznis

DRI kontrolisala Ustavni sud: Uslovno mišljenje za zakonitost rada

Prekovremeno radilo 36 od 39 zaposlenih, što je koštalo 46,5 hiljada eura. Prekovremene je sam sebi potpisivao i predsjednik suda, kao i rješenja o zaradi, pa su revizori skrenuli pažnju da je potrebno ovlastiti drugo službeno lice za taj posao, kako bi se razdvojila odgovornost

DRI kontrolisala Ustavni sud: Uslovno mišljenje za zakonitost rada Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Revizija prošlogodišnjeg rada Ustavnog suda rezultirala je pozitivnim mišljenjem na finansijski izvještaj uz skretanje pažnje na obavezu planskog trošenja budžeta, dok je zbog kršenja više propisa, Državna revizorska institucija dala uslovno mišljenje na pravilnost poslovanja tokom 2021. godine. Predsjednik US od kraja 2020. godine je Budimir Šćepanović.

Rad US nije bio usklađen sa zakonima o Ustavnom sudu, budžetu i fiskalnoj odgovornosti, državnim službenicima i namještenicima, zaradama zaposlenih u javnom sektoru, radu te porezu na dohodak fizičkih lica, kao i sa više drugih propisa.

Prekovremeni

Revizori su problematizovali način regulisanja prekovremenog rada, za koji je od juna do kraja prošle godine utrošeno 46,5 hiljada eura bruto. Tokom jula je prekovremeno radilo 36 od ukupno 39 zaposlenih. Ova naknada je, kako navode revizori, isplaćivana na osnovu rješenja predsjednika suda. Revizorima je prezentovana odluka od 30. septembra prošle godine kojom je utvrđena potreba dodatnog angažovanja zaposlenih, ali ne i posebne odluke sa spiskom angažovanih i vremenom početka prekovremenog rada, kako propisuje zakon. Osim toga, nije bilo ni dokaza da su obavijestili inspekciju rada o uvođenju prekovremenog rada, na šta ih obavezuje zakon koji propisuje obavezu poslodavca da o tome donese odluku i obavijeste ih u roku od tri dana.

"Uvidom u rješenja o isplati prekovremenog rada utvrđeno je da su donošena 15. u mjesecu za mjesec za koji se obračunava i vrši isplata, što dovodi u pitanje način utvrđivanja ostvarenog broja sati prekovremenog rada, s obzirom na to da su rješenja o isplati donošena prije završetka mjeseca za koji se vrši isplata", ukazali su revizori dajući preporuku da se ova naknada mora obračunavati na osnovu broja ostvarenih prekovremenih sati za period za koji se isplaćuje.

Prekovremene je sam sebi potpisivao i predsjednik suda, kao i rješenja o zaradi, pa su revizori skrenuli pažnju da je potrebno ovlastiti drugo službeno lice za taj posao, kako bi se razdvojila odgovornost. Prošle godine isplaćivali su i varijabile zaposlenima i to preko 22 hiljade eura tokom juna, jula, novembra i decembra na osnovu rješenja predsjednika, iako zakon propisuje da uslove za ovaj dio zarade koji, u zavisnosti od raspoloživih sredstava, pripada zaposlenom sa izuzetnim rezultatima i kvalitetom rada, utvrđuje Vlada. Revizori su ukazali da bi US internim pravilnikom trebalo da bliže uredi kriterijume za isplatu varijabila u okviru Vladinih kriterijuma.

Pomoć za poklone

Problematizovano je i to što je sindikatu, sa više budžetskih pozicija, ukupno isplaćeno 13,7 hiljada eura, od čega 1,45 hiljada za osmomartovske, a ostalo za novogodišnje poklone za zaposlene, što je suprotno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti koji propisuje da se sredstva moraju isplaćivati na osnovu odobrenog budžeta.

"Imajući u vidu da je pomoć zaposlenima isplaćena iz budžeta US, a ne iz sredstava sindikalne članarine članovima sindikata, ona predstavlja oporezivo lično primanje u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica", navode u izvještaju.

Otpremnine za dvoje penzionisanih isplaćene su u visini 20 obračunskih vrijednosti koeficijenta, iako im prema propisima pripada 14. Data je preporuka da se utvrdi limit za reprezentaciju, imajući u vidu da pravilnikom o ovim troškovima, on nije određen. Sa ovim izvještajem biće upoznata Skupština i Vlada, a Ustavni sud ima mjesec i po da pripremi akcioni plan za realizaciju preporuka i još pola godina da ih izvijesti o tome.

Portal Analitika