Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Drecun: Vladina pomoć kratkog roka, smanjenjem akciza i PDV-a ugrožen projekat „Evropa sad“

"Obezbijediti rezerve opštih životnih potrepština"

Drecun: Vladina pomoć kratkog roka, smanjenjem akciza i PDV-a ugrožen projekat „Evropa sad“

Paket podrške vrijedan do 50 miliona eura, kojim odlazeća vlada želi pomoći crnogorskoj privredi u prevazilaženju krize prouzrokovane ratom u Ukrajini, ima smisla na kraći rok, ocijenio je ekonomski analitičar Predrag Drecun.

Drecun: Vladina pomoć kratkog roka, smanjenjem akciza i PDV-a ugrožen projekat „Evropa sad“ Foto: Portal Analitika
Gradski portalIzvor

U razgovoru za Gradsku radio-televiziju, on navodi i da je program politički obojen.

„Donositi takve strateške odluke bez legitimiteta parlamenta, vrlo je upitno. Pohvalno je što Vlada brine, ali mislim da tu ima i političkog pozicioniranja pred izbore koji nas čekaju u narednih godinu dana, od opštinskog do državnog nivoa“, ukazao je Drecun.

Država ne može zbog svakog problema tražiti pomoć u državnoj kasi, dodaje on, već mora unaprijediti proizvodnju hrane, od koje је Crna Gora uvozno zavisna.

Smanjenje akciza do 40 odsto, kao i oslobađanje od plaćanja poreza na brašno, ulje, šećer i so, predviđeno je paketom pomoći. Takva odluka, iako privremena, umanjiće prihode u budžetu, što će uticati na stabilnost programa „Evropa sad“, kojim su minimalne plate povećane na 450 eura, a ostale zarade za oko 17 odsto.

Buduća vlada to ne smije dozvoliti, naglasio je Drecun. Kaže i da su poskupljenja očekivana, prema procjenama mnogih ekonomista, te da će se cijene stabilizovati naredne godine.

„Budžet takve mjere neće moći da trpi na duži rok. Ukoliko nemate prihode u budžetu, zaposleni u državnoj administraciji neće redovno primati platu ili će im zarada biti umanjena, čime je projekat ‘Evropa sad’ ugrožen“, objašnjava Drecun.

Zbog sankcija Rusiji, kako dodaje, narušena je ekonomska saradnja sa državom koja je za Crnu Goru značajan spoljno-trgovinski partner.

„Za Rusiju, u odnosu na tržišta koja uvode sankcije protiv nje, to neće predstavljati problem. Već vidimo da je Rusija okrenula naftu i gasovod prema Kini. Stoga, vjerujem da sankcije nijesu najbolje rješenje. Ne strada onaj zbog koga su uvedene, već građani“, istakao je Drecun.

Ekonomski analitičar Drecun tvrdi da će novoj izvršnoj vlasti, koja bi, prema najavama, trebalo da traje godinu, biti potrebno mnogo umijeća da izbavi Crnu Goru iz bure koja u narednim mjesecima čeka cijeli svijet. Dodaje i da ta vlada pored započinjanja određenih procesa ne može učiniti ništa konkretno.

„U skladu sa aktuelnom situacijom, treba obezbijediti određene rezerve kako bi se snabdijevanje građana osnovnim životnim potrepštinama zadovoljilo na određeni rok. Ne možemo predvidjeti koliko će trajati rusko-ukrajinska kriza, da li će eskalirati i zahvatiti Crnu Goru. Sve su to izazovi pred novom vladom”, zaključio je Drecun.

Portal Analitika