Iz Instituta su naložene mjere zdravstvenim ustanovama koje pokrivaju pogođena područja pojačanog nadzora nad zaraznim bolestima, prije svega nad crijevnim zaraznim bolestima. „Odmah su o situaciji na terenu i mjerama koje treba preduzeti obaviještena nadležna ministarstva i nadležne opštinske službe“.
Objašnjeno je da preduzete mjere pooštrenog epidemiološkog nadzora nad crijevnim zaraznim bolestima podrazumijevaju „po
mno praćenje zdravlja stanovništva sa ugroženih područja i u slučaju povećanja broja oboljelih, hitno obavještavanje Instituta za javno zdravlje radi preduzimanja daljih mjera“.
Uspostavljena je je i stalna komunikacija nadležnih zdravstvenih ustanova, nadležnih državnih i opštinskih službi, kao i kriznih štabova sa stanovništvom u cilju davanja uputstava da ne treba da koristi vodu iz bunara, već flaširanu ili prokuvanu. „Takođe je potrebno za ishranu obezbijediti zdravstveno ispravne namirnice, a za održavanje lične higijene higijensko ispravnu vodu dopremanjem putem cistijerni ili prokuvavanjem. Poslije povlačenja vode neophodno je higijenski sanirati poplavljeno područje i obaviti poslove dezinfekcije i deratizacije u poplavljenim objektima“, objašnjeno je u saopštenju.