Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Drakić: Važno je da Vlada kreira podsticajno okruženje za implementaciju sistema upravljanja ambalažnim otpadom

Predstavljena Studija o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom u Crnoj Gori

Drakić: Važno je da Vlada kreira podsticajno okruženje za implementaciju sistema upravljanja ambalažnim otpadom

Privredna komora Crne Gore, u saradnji sa ekspertskim timom Parpounas Sustainabilty Consultants LTD, a uz finansijsku podršku predstavnikaindustrije pića, izradila je Studiju o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom u Crnoj Gori u susret dugo očekivanom Zakonu o upravljanju otpadom.

Drakić: Važno je da Vlada kreira podsticajno okruženje za implementaciju sistema upravljanja ambalažnim otpadom Foto: PKCG
Portal AnalitikaIzvor

Studija o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom predstavljena je danas u prostorijama Privredne komore, uz učešće i veliko interesovanje predstavnika državnih i lokalnih institucija, privrede, nevladinog sektora i medija. 

U uvodnom izlaganju obratilisu se Nina Drakić, predsjednica Privredne komore Crne Gore i Kemal Grbović, v.d. direktora Direktorata za ekologiju i klimatske promjene uMinistarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Više informacija o nalazima iz same Studije predstavio je Kirijakos Parpunas, izvršni direktor kompanije Parpounas Sustainabilty Consultants, sa višegodišnjim iskustvom u evaluaciji, analizi i uspostavljanju EPR sistema u različitim zemljama Evrope.

Imajući u vidu važnost rješavanja pitanja ambalažnog otpada, Studija donosi analizu trenutne situacije, i predlaže najoptimalnija rješenja prilagođena potrebama crnogorskog tržišta.Studijom se predlažepostepeno uvođenje šeme proširene odgovornosti proizvođača (EPR), sa mogućnošću daljeg proširenja sistema upravljanja ambalažnim otpadom. EPR je od 2000. obavezan u svim zemljama Evropske unije, a u različitim formama primjenjuje se u preko 150 zemalja, omogućavajući ostvarenje izuzetno visokih stopa reciklaže.

Drakić je istakla da je od suštinske važnosti da Vlada kreira podsticajno okruženje za implementaciju sistema upravljanja ambalažnim otpadom i pruži optimalne mjere podrške za njegovo adekvatno funkcionisanje, koje svakako podrazumjeva naročito blisku saradnju države i privrede.

„To znači da je uključivanje predstavnika privrede u izradu novog regulatornog okvira koji prati relevantnu EU legislativu, kao i implementacija preporuka i modela iz Studije i kreiranje sistemske simbioze i dugoročnog partnerstva privrede kao nosioca, s jedne strane, i donosilaca odluka kao regulatora na tržištu, s druge strane, od izuzetno važno za trajno rješavanje problema zbrinjavanja otpada u Crnoj Gori“, kazala je ona.

Prema riječima Grbovića, oblast upravljanja otpadom je veoma kompleksna. 

“U državama članicama Evropske unije direktive u ovoj oblasti prepoznate su kao „teške direktive“. Direktive su „teške“ u svakom smislu, tehničko, tehnološkom, finansijskom, infrastrukturnom i dr. Veoma zahtjevne ciljeve iz EU direktiva u značajnoj mjeri prenijeli smo u naše zakonodavstvo. U tom smislu posebno zahtjevno je upravljanje ambalažnim otpadom i zbog zbog toga nam je interesantno čuti iskustva drugih država, pogotovo iskustva država članica Evropske unije”, kazao je u uvodnom obraćanju Grbović.

Studija o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom izrađena je u drugoj polovini 2022. godine u saradnji sa ekspertskim timom Parpounas Sustainabilty Consultants LTD, a uz finansijsku podršku predstavnika industrije pića, kompanija Coca-Cola HBC Crna Gora doo, Knjaz Miloš Montenegro doo i Industrije piva i sokova “Trebjesa” doo.

Portal Analitika