„Saradnja Crne Gore i SAD na polju ljudskih prava i sloboda je godinama unazad sadržajna, snažna i dinamična. Ona se podjednako odnosila na saradnju na nacionalnom planu, u cilju usvajanja najviših standarda zaštite ljudskih prava, unaprijeđenja stanja i stvaranja uslova za njihovo neometano uživanje, kao i na međunarodnom planu gdje dvije zemlje godinama dijele zajedničke prioritete i uzajamnu podršku u realizaciji i sprovođenju aktivnosti“, naveli su iz DPS-a.
Prema njihovoj ocjeni, izvještaji State Departmenta su u tom kontekstu, zajedno sa brojnim drugim izvještajima, poput Evropske komisije, Forin Ofisa, Opšteg periodičnog pregleda Ujedinjenih nacija i pojedinačnih ugovornih tijela UN i Savjeta Evrope, kao i izvještaji Human Rights Watch-a, Amnesty International-a i drugih međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija, uvijek pružali sadržajan, i značajan osvrt na stanje u pojedinim oblastima i zahvaljujući redovnosti i ujednačenoj metodologiji bili podsticaj i pogodno oruđe u komparativnom pregledu ostvarenih rezultata i novih izazova.
Kako su kazali iz DPS-a, jednako za Crnu Goru, kao i za brojne druge zemlje u svijetu.
„Upravo zahvaljujući takvom pristupu, Crna Gora je ostvarivala napredak na polju zaštite, unaprijeđenja i uživanja ljudskih prava i sloboda, što je redovno registrovano u svim međunarodnim izvještajima, uz jasnu naznaku da se ne radi o zemlji sa sistemskim kršenjima ljudskih prava, ali sa jasno prepoznatim izazovima u adekvatnom tretiranju i rješavanju svih pojedinačnih slučajeva kršenja i zloupotreba ljudskih prava i sloboda“, podvukli su iz DPS-a.
Napominju da je Vlada Crne Gore u prethodnim mandatima pažljivo analizirala izvještaje State Departmenta, sa namjerom da se udvostručavaju napori u oblastima u kojima je napredak bio neophodan. Pri tome, dodaju iz DPS-a, nikada nije bilo skrivanja koja su to polja, niti da je manjak vladavine prava ono što Crna Gora mora kontinuirano unaprijeđivati.
„Nikada nijesmo ulazili u javnu i medijsku polemiku sa partnerima i saveznicima, uključujući SAD, o tome kako njihovi izvještaji vide stanje u Crnoj Gori, niti raspravljali o objektivnosti i sveobuhvatnosti izvora informacija na kojima su bazirali svoje izvještaje. Dijalog smo vodili odvojeno i otvoreno, i upravo takvim pristupom ostvarivali napredak tokom proteklih 14 godina, koji je Crnu Goru doveo u porodicu najrazvijenih demokratija, dakle država koje poštuju ljudska prava i slobode, imaju kvalitetan zakonodavni okvir i ne sprovode sistemska kršenja ljudskih prava. Ali i država koje svaka za sebe i dalje imaju izazove na tom planu. Neke od njih, poput Crne Gore, i dugotrajnije i zahtjevnije“, podsjetili su iz DPS-a.
Oni posebno ističu da je ovogodišnji izvještaj State Department za Crnu Goru neuobičajeno duži u odnosu na prethodne, gotovo udvostručen.
Prema njihovim riječima, to dodatno potvrđuje da je godina za nama za Crnu Goru bila teška, osjetljiva i izazovna, i da su ekstremna društvena i politička polarizacija, u pojedinim oblastima, a naročito na polju sloboda, rezultirali vidljivim pogoršanjem stanja.
„Nedvosmisleno je jasno da je poboljšanje neophodno prije svega u oblastima kao što su borba protiv torture, proizvoljna pritvaranja ili hapšenja, borba protiv korupcije, sloboda govora i sloboda medija. Ono što posebno zabrinjava jeste upravo to što izvještaj jasno pokazuje - snažan upliv crkve u građanski i politički prostor“, naglasili su iz DPS-a.
S druge strane, navode oni, obimnost izvještaja i njegova dominantna baziranost na izvorima van institucionalih okvira države, pokazuje da u Crnoj Gori postoji ambijent za temeljno bavljenje ljudskim pravima, djelovanje civilnog sektora na planu zaštite i unaprijeđenja, da prethodna Vlada nije primjenjivala bilo kakve vidove restrikcija u pogledu istraga navodnih kršenja ili zloupotreba i da saradnja sa međunarodnim i domaćim zainteresovanim akterima nije izostala.
„Izvještaj traži temeljnu analizu, i Demokratska partija socijalista će sa svoje strane, kao najjača politička partija u zemlji i pro-evropska opozicija, tu analizu uraditi i kroz svoje djelovanje, između ostalog, i na odgovarajućem nivou o ocjenama razgovarati i sa SAD“, kazali su iz DPS-a.
Oni su pozdravili povratak Sjedinjenih Američkih Država u multilateralni okvir ljudskih prava i uopšte ljudskim pravima i slobodama kao svom ključnom vanjskopolitičkom prioritetu i oruđu.
„Crna Gora kao pouzdan partner i saveznik je jasno svjedočila brojnim negativnim posljedicama, napadima i pokušajima urušavanja međunarodnog sistema zaštite ljudskih prava u prethodne četiri godine, i nažalost trendu pogoršanja opšte slike na globalnom planu, uključujući i Crnu Goru i SAD. Vjerujemo da će period pred nama donijeti obostrani i globalni boljitak, uprkos očekivanim teškim posljedicama pandemije naročito po socijalna i ekonomska prava, a koja po pravilu dodatno stvaraju pogodno tlo za pojačane društvene tenzije i ograničenja. To svakako ničim ne smanjuje odgovornost države da štiti i unaprijeđuje prava svojih građana, i svih društvenih i političkih aktera da tome daju potreban i obavezujući doprinos“, poručili su iz DPS-a.
Kako su kazali, zluradost u komentarima političkih partija koje čine aktuelnu većinu u Crnoj Gori u odnosu na parcijalne dijelove izvještaja nijesu vrijedni ozbiljnijeg osvrta.
„Oni samo potvrđuju da aktuelna većina još uvijek ne prepoznaje šta znači u praksi sveobuhvatni i sistemski pristup razvoju i vođenju politika baziranih na ljudskim pravima i slobodama. Površno i politikansko čitanje i tumačenje samo sa namjerom da se ocrni Demokratska partija socijalista, bez prepoznavanja odgovornosti za sopstveno djelovanje u društvu i državi, samo potvrđuje odsustvo svijesti kod nove većine da je riječ o procesima koji zahtijevaju i vrijeme i inkluzivnost“, zaključuje se u saopštenju.