Sud je utvrdio “naročitu težinu” zločina, zbog čega Ernst (47) najvjerovatnije neće moći da traži puštanje na slobodu po izdržavanju 15 godina kazne, što je uobičajeno po njemačkom zakonu, navela je agencija DPA.
Ernst, osuđivan za više nasilnih zločina nad migrantima, priznao je da je 1. juna 2019. godine ubio Libkea, šefa regionalne vlade u Kaselu, člana vladajuće Hrišćansko-demokratske unije kancelarke Angele Merkel.
Međutim, Ernst je tokom procesa dao tri različite verzije događaja.
Libke je ubijen jer se zalagao za pomaganje migrantima i jer je podržavao politiku prijema migranata u zemlju.
Ubijen je ispred svoje kuće gdje mu je Ernst pucao u glavu. Umro je kasnije iste noći.
Tužioci su naveli da je Ernst prisustvovao skupu u Skupštini grada Kasela oktobra 2015. godine, kada je Libke branio odluku njemačke vlade da dozvoli ulazak u zemlju stotinama hiljada izbjeglica.
Snimak Libkeovog govora masovno je dijeljen u krugovima krajnje desnice, poslije čega je dobio brojne prijetnje.
Nekoliko mjeseci kasnije, bijesan zbog seksualnih napada u Kelnu pripisanih migrantima, i napada kamionom u Nici, u Francuskoj, Ernst je riješio da ubije Libkea kako bi “poslao vidljiv znak protiv postojećeg državnog poretka koji je odbacivao”, naveli su tužioci.
Ernstov saučesnik Markus H, za koga su tužioci tvrdili da je bio na mjestu ubistva Libkea, osuđen je zbog ilegalnog posjedovanja oružja na 18 mjeseci zatvora uslovno. Oslobođen je optužbi za saučesništvo u ubistvu i ostaje na slobodi.
Ubistvo Libkea dovelo je do masovnog gnijeva u Njemačkoj i upozorenja na sve veću opasnost od nasilnih ekstremista s krajnje desnice.
Ernst je danas oslobođen po drugoj optužbi, za pokušaj ubistva iračkog izbjeglice 2016. godine.
Sudija je naveo da postoje okolnosti koje ukazuju da je on počinilac i tog zločina, ali nema “postojanih dokaza”.
Prema optužnici, Ernst je u januaru 2016. izbo nožem u leđa tražioca azila iz Iraka, povrijedivši mu kičmu.
Tužioci su naveli da je u osnovi tog napada Ernstova “ekstremnodesničarska mržnja prema izbjeglicama”.
Policija je dovela Ernsta u vezu s tim zločinom tek u junu 2019. godine, kada je prilikom hapšenja zbog ubistva Libkea kod njega našla nož korišćen u napadu na Iračanina.
Vlasti su tada našle i mnogo oružja za koje Ernst nije imao dozvolu, a krio ga je na raznim mjestima, kao i 1.400 metaka.